Admin
ادامه جنایتهای داعش+خریدوفروش زنان ودختران توسط داعش+عکس
نظر دهید ۱۲ اسفند ۱۳۹۴

مشرقی ها: از زمان آغاز شکل‌گیری و سپس پیشروی گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق، مشخص بود ‌این گروه با کارهای خود نه تنها تهدید‌ امنیتی ‌علیه دولت‌های منطقه به وجود آورده، بلکه جنایاتش به زودی شکل یک فاجعه انسانی ‌به خود خواهد گرفت. اکنون گزارش جدیدی که از سوی سازمان ملل منتشر شده، از ابعاد جدیدی از جنایات این گروه علیه زنان و کودکان ایزدی و مسیحی پرده برمی‌دارد.

داعش

به گزارش مشرقی ها، نشریه فارن پالسی، گزارشی منتشر کرده که به تازگی از سوی سازمان ملل تهیه شده و در آن، اقدامات اخیر گروه تروریستی داعش علیه قومیت‌های مختلف در عراق و سوریه ‌بررسی شده است.

در مطلبی که این نشریه منتشر کرده، آمده است: در اوایل ماه اوت، تروریست‌های گروه داعش به یک روستای کوچک ایزدی نشین در منطقه «سنجار» عراق حمله کرده و پس از تصرف این روستا‌، زنان آن را به زندان بادوش در موصل منتقل کردند. صد‌ها زن و دختر دیگر نیز به یک مقر نظامی این گروه در تل عفر در استان نینوا برده شدند. در این منطقه، گروهی متشکل از ۱۵۰ زن و همچنین دختر مجرد که بیشترشان ایزدی یا مسیحی بودند، انتخاب شده و به سوریه فرستاده شدند تا یا به عنوان «هدیه» در اختیار تروریست‌ها قرار گرفته و یا به عنوان برده جنسی فروخته شوند. این مطالب، بخشی از گزارشی است که روز گذشته دفتر حقوق بشر سازمان ملل در عراق منتشر کرده است.

این گزارش ۲۶ صفحه‌ای که بازه زمانی ششم ژوئیه تا دهم سپتامبر را دربر می‌گیرد، مفصل‌ترین گزارشی است که تاکنون درباره جنایات داعش منتشر شده و از به بردگی گرفتن گسترده زنان و دختران توسط این گروه حکایت دارد. این گزارش توسط کار‌شناسان سازمان ملل و از طریق مصاحبه با شاهدانی عینی تهیه شده که توانسته‌اند از مناطق تحت سلطه داعش بگریزند.

بر پایه این گزارش‌ تا پایان ماه اوت، ۲۵۰۰ تن از مردم مناطق شمالی عراق در سنجار، تل عفر، نینوا و شیرخان توسط داعش ربوده شده‌اند که بیشتر آن‌ها را زنان و دختران تشکیل می‌دهند.

شاهدان عینی می‌گویند، تروریست‌های داعش پس از به اسارت گرفتن این افراد، دختران و پسران کم سن و سال را مورد تجاوز جنسی قرار داده‌اند. از سوی دیگر، کسانی که از همراهی با داعش سر باز بزنند، خطر اعدام را به جان می‌خرند.

بر پایه این گزارش، زنان و کودکانی که از پیوستن به داعش سر باز می‌زنند، یا در اختیار اعضای گروه قرار داده شده و یا به دیگر مناطق قاچاق می‌شوند و در موصل عراق یا رقه سوریه به فروش می‌رسند. به زنان مزدوجی هم که پیوستن به گروه را می‌پذیرند، گفته می‌شود که ازدواج‌های سابق آن‌ها دیگر رسمیت ندارد و آن‌ها، به همراه دختران ازدواج نکرده، باید به عقد اعضای داعش دربیایند.

در منطقه «القدس» در موصل، بازاری برای فروش زنان توسط داعش ایجاد شده است. در این بازار، روی زنان و دختران برچست قیمت زده شده و خریداران اقدام به چانه زدن درباره قیمت‌ها و خرید آن‌ها می‌کنند. بیشتر خریداران را جوانان‌‌ همان نواحی تشکیل می‌دهند و به نظر می‌رسد، داعش از این ابزار برای جذب جوانان این مناطق و عضوگیری از آن‌ها استفاده می‌کند.

زید رعد الحسین، کمیسیونر ارشد حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای که به گزارش مذکور پیوست شده، اعلام کرده که شدت جنایات و آزارهای داعش، به حدی است که می‌توان آن را جنایت جنگی یا جنایت علیه بشریت نام نهاد. وی از دولت عراق خواسته، زمینه لازم برای فعالیت دادستان دادگاه کیفری بین المللی جهت تعقیب جنایتکاران در این کشور را فراهم کند.

اما قاچاق زنان به عنوان برده جنسی، تنها یک بعد از جنایاتی است که داعش در عراق و سوریه مرتکب می‌شود. قتل‌عام اقلیت‌های قومی و مذهبی همچون ایزدی‌ها، شیعیان و حتی گروه‌های اهل سنتی که از پذیرفتن قوانین داعش سرباز می‌زنند، بخش دیگری از اقدامات جنایتکارانه این گروه است؛ برای نمونه، روز چهارشنبه گذشته تروریست‌های داعش ده تن از جمله سه زن کرد را در سوریه سر بریدند.

سازمان ملل در گزارش خود اشاره می‌کند که داعش اقدامات جنایتکارانه متعددی ‌علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی در عراق انجام می‌دهد که شامل قتل، آزار جسمی و جنسی، غارت، تخریب اموال، تخریب بناهای دارای اهمیت مذهبی یا فرهنگی، تغییر دین اجباری و قطع دسترسی به خدمات اولیه انسانی می‌شود.

اقدامات داعش در عراق، رنگ و بوی پاکسازی قومی و مذهبی ‌نیز به خود گرفته است. در چهارم ژوئیه، تروریست‌های عضو این گروه، خانه‌های مسیحیان موصل را با حرف «ن» علامتگذاری کردند که نمایانگر واژه «ناصری» یا مسیحی است و این خانه را جزء اموال داعش اعلام کردند. خانه‌های شیعیان نیز به همین منوال با حرف «ر» علامتگذاری شد که نمایانگر واژه «رافضی» است. یک روز پیش از آن، داعش با انتشار اعلامیه‌ای گفته بود مسیحیان یا باید «جزیه» بپردازند، یا شهر را ترک کنند و یا اعدام خواهند شد.

به هر حال، گزارش جدید سازمان ملل، نشانگر ابعاد جدیدی از جنایاتی است که این روز‌ها در مناطق تحت کنترل گروه تروریستی داعش به وقوع می‌پیوندد؛ اقداماتی که البته با قتل‌عام نیروهای نظامی دولتی و مردمی که علیه این گروه می‌جنگند نیز همراه شده و تنها به مردم عادی محدود نمی‌شود.

مطالب مرتبط
دیدگاه ها بدون دیدگاه

دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

پاسخ دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.