Admin
آثار زخمیان چهارشنبه سوری!!!!!
نظر دهید ۲۶ اسفند ۱۳۹۴
ایرانیان از دیر باز به عنوان مردمانی شاد با اعیاد فراوان بودند و طبق مدارک معتبری که موجود است عنوان کرده اند که در تاریخ کهن خود به طور متوسط هر پانزده روز یک جشن داشته اند . کثرت جشن ها و اعیاد موید این ادعا است که نیاکان ما بهانه های فراوانی جهت بروز احساسات درونی خود داشته اند. جشن های معروف سده ، مهرگان ، چهارشنبه سوری ، سیزده بدر و …. و معروف ترین عید باستانی و همیشه جاوید ایرانیان “عید نوروز” بوده که با ورود اسلام به ایران ، اعیاد مذهبی به اعیاد ملی ما، افزوده شده و مردمان ایران هم پایبند به گرامیداشت اعیاد مذهبی و هم اعیاد ملی بوده اند . ولی از چند دهه قبل ، ما شاهد این هستیم که عده ای با به زیر سوال بردن جشن های ملی ما سعی داشته اند باعنوان اینکه این جشن ها پایه خرافاتی و شرک و آتش پرستی دارد ، خواسته اند اعیاد ملی ما را به ناحق در تقابل اعیاد مذهبی نشان دهند مثلاً چون با جشن سیزده بدر مخالف بودند و نتوانستند این جشن همگانی را حذف کنند آمدند با تغییر نام این روز، تلاش کرده اند که سیزده بدر را کم رنگ و لوث کنند و نیز در مورد جشن چهارشنبه سوری ، جشنی که از غروب آخرین سه شنبه پایان سال با آتش زدن چند بوته کاه و با پریدن از روی آتش و گفتن ( سرخی تو از من ، و زردی من از تو ) شروع می شد تا دور همنشینی و صرف شام که معمولاً سبزی پلو با ماهی و آجیل و میوه همراه است و تا نیمه های شب ادامه داشت و خوشی آن شب فراموش نشدنی در اذهان مردم تا سال دیگر باقی می ماند . تبدیل شده به انفجار ترقه ها ، نارنجک ها و بمب های دست ساز خطرناک که باعث ایجاد رعب و وحشت می شود
هرچند امسال جوانان در فضای مجازی همدیگر را ترغیب می کنند که از مواد منفجره مخصوصاً چینی استفاده نکنند و به همان آتش روشن کردند به سبک قدیم اکتفا کنند و این حرکت اگر در جامعه جا بیفتد خود حرکتی مثبت می باشد .واقعاً مقصر اصلی این قضیه کیست ؟ آیا ما حق داریم فقط نوجوانان و جوانان و خانواده هایشان را به علت بی توجهی به فرزندان خود گناهکار بدانیم ؟ آیا در این بین سختگیری های بی مورد ما ، هیچ نقشی در گسترش این حرکات خطرناک نداشته ؟ مگر شاد بودن گناه محسوب می شود که آنقدر با آن مخالفت کردیم که نتیجه اش اینکه چهارشنبه سوری امروز تبدیل شده به وحشت و دلهره و هیچ سالی نیست که در رسانه ها آمار زخمیان و حتی کشته شدگان این مواد منفجره دست ساز را نشنیده باشیم .
29
چه اشکالی دارد حالا که جوانان به خاطر بروز هیجانات درونی خود ، دست به کارهای خطرناک می زنند که هم زیان های جبران ناپذیر از لحاظ جانی به دنبال دارد و هم از لحاظ مالی ، مسئولین بیایند به جای برخورد قهر آمیز و تهدید به جلب و بازداشت ،به این مسئله سمت و سوی منطقی بدهند . مثلاً با دراختیار گذاشتن ترقه های استاندارد و بی خطر و مکان های مناسب ، آمار خسارات و تلفات را کم کنند. همانطور که در اکثر ممالک در جشن های ملی هزاران کیلوگرم مواد منفجره مصرف می شود و مشکل خاصی هم برای شهروندان شان پیش نمی آید و مردم یک شب تا صبح به جشن و شادی می پردازند .حالا که بنابر اذعان مسئولین بهداشتی جامعه ، به دلایل مختلف بهداشت روانی جامعه در هم ریخته است و طبق بررسی های انجام شده متاسفانه مردم ایران جزء ناشادترین مردمان این کره خاکی ست . جا دارد که مسئولین برای تخلیه هیجانات درونی جوانان هم که شده با این مهم ، منطقی و اصولی برخورد کنند . باید این جشن ها را باور کرد و حساسیت های بی مورد را به کنار گذاشت. درآن صورت است که می توان انتظارداشت که چهارشنبه سوری درهمان یک روزخلاصه شود و به چهارشنبه سوزی تبدیل نگرد.
دیدگاه ها بدون دیدگاه

دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

پاسخ دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.