Admin
روت کردن و مزایا و معایب روت اندروید
نظر دهید ۲۳ شهریور ۱۳۹۵

روت کردن و مزایا و معایب روت اندروید

شاید برای شما جالب باشد که وقتی از روت حرف میزنند برای شما سوال باشد که روت به چه معناست

در این قسمت ابتدا به مفهوم روت می پردازیم

روت (root) کردن در اصطلاح رسیدن به فایل های سیستمی و دسترسی به آنها را فراهم میکنید . روش روت کردن گوشی های مختلف با هم متفاوت است. Root امکان تغییر فایل های سیستمی و تغییر دادن کدهای مختلف برای کارهای بخصوصی که میخواهید انجام دهید را به وجود می آورد.
روت کردن و مزایا و معایب روت اندروید
مزایای روت کردن گوشی چیست؟
روت کردن گوشی انبوهی از ویژگی ها و امکانات جدید را در اختیار شما قرار می دهد و شاید بتوان گفت متن باز بودن اندروید، تنها در صورت روت بودن گوشی معنا پیدا خواهد کرد چراکه نرم افزارهای خاصی که برای اندروید ساخته شده اند مانند Xposed Installer و… نیاز به روت بودن گوشی و تغییرات فایل های سیستمی دارند. با روت بودن گوشی تقریبا همه چیز در سیستم عامل اندروید ممکن خواهد بود. از امکانات ساده مانند رنگی کردن استاتوس بار گرفته تا تغییر انیمیشن های سیستمی گوشی در هنگام مرور یک لیست یا باز شدن پنجره ها و… همگی از مواردی هستند که روت بودن گوشی را بسیار ضروری خواهند کرد. مهم ترین ویژگی را نیز می توان نصب کاستوم رام ها دانست که به شما اجازه می دهد تا رام های مختلف مانند سایانوژن را در گوشی خود نصب کنید و هر زمان که مایل بودید به نسخه ی جدیدتر یا قدیمی تر رام فعلی خود کوچ کنید. برای مثال اگر گوشی شما آپدیت رسمی آب نبات چوبی را دریافت نمی کند می توانید با روت کردن و نصب رام سایانوژن ۱۲، این رام را بر روی گوشی خود تجربه کنید. روت کردن گوشی فواید تخصصی بسیاری از جمله Bloatware , OverClock، کنترل کامل CPU و… را نیز دارا است که پرداختن به آن در این مطلب نمی گنجد.

معایب روت کردن گوشی چیست؟
با اطمینان کامل می توان گفت که روت کردن در «حالت عادی» هیچ خطر یا ضرری برای گوشی شما نخواهد داشت. چرا که عمل روت کردن برخلاف اسم و روش های پیچیده ای که دارد، به بیان ساده تنها تغییر گزینه ی «آیا کاربر امکان دسترسی به فایل های سیستمی را دارد» از حالت خیر به بله است. این کار برای گوشی شما هیچ ضرری نخواهد داشت. اما دلیل آنکه در ابتدای جمله بر روی «حالت عادی» تاکید کردیم آن است که به خودی خود این عمل هیچ ضرری برای گوشی ندارد، اما اگر در نصب اپلیکیشن ها دقت کامل را نکنید و بدافزاری را به اشتباه در گوشی نصب کنید، از آنجا که این بدافزار دسترسی به فایل های سیستمی دارد به راحتی می تواند رام گوشی شما را دچار مشکل کند. البته با این حال دلیلی برای نگرانی وجود ندارد چراکه اگر از مارکت های غیرمطمئن اپلیکیشنی دانلود نکنید احتمال آنکه بدافزاری را در گوشی نصب کنید بسیار کم است.
شاید شنیده باشید که می گویند روت کردن باعث کندی دستگاه خواهد شد،حالا این درست است؟
خیر. روت کردن به شما امکان استفاده از اپلیکیشن های SpeedBooster را خواهد داد و درواقع به نوعی به سریع تر شدن گوشی شما نیز کمک می کند. البته باید توجه داشته باشید برخی از اپلیکیشن های مدیریت CPU و… به دلیل عدم تنظیمات استاندارد باعث درگیر کردن غیر ضروری پردازنده ی شما خواهند شد و در این صورت موجب کندی گوشی می شوند. راه حل این موضوع عدم استفاده از اپلیکیشن های ناشناخته و بی نام و نشان است.

روت کردن گارانتی را از بین خواهد برد ؟
تقریبا! روت کردن گوشی در محصولات بسیاری از تولیدکنندگان باعث باطل شدن گارانتی می شود. با این حال جای نگرانی وجود نخواهد داشت چرا که با وجود اپلیکیشن های UnRoot همه چیز در گوشی شما به حالت اول برخواهد گشت.با این حال برخی از گوشی های در صورت روت شدن به صورت سخت افزاری تغییراتی در خود ایجاد می کنند که با آن روت کردن گوشی نیز نمی توانید به حالت اولیه بازگردید.
سوالی که بعد از این سوال بسیار شنیده می شود این است که روت کردن آپدیت OTA را از بین خواهد برد؟
بله! گوشی هایی که روت شوند دیگر در بخش System Update بروزرسانی اندروید را دریافت نمی کنند و به صورت OTA قابل آپدیت نیستند.

روت کردن اطلاعات گوشی من را پاک خواهد کرد؟
خیر. همانطور که گفته شد عمل روت کردن برخلاف اسم و روش های پیچیده ای که دارد، تنها اجازه ی دسترسی به فایل های سیستمی را می دهد و باعث پاک شدن ا

مطالب مرتبط
دیدگاه ها بدون دیدگاه

دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

پاسخ دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.