Admin
آئین کابالا چیست؟
نظر دهید ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

* آیین کابالا چیست؟
سِفر خروج عنوان دومین کتاب تورات است. در این کتاب به تشریح نحوه خروج بنی‌اسرائیل از مصر تحت حمایت حضرت موسی(ع) و رهایی آنان از ظلم و ستم فرعون پرداخته‌شده است. فرعون بنی‌اسرائیل را وادار به بردگی نموده بود و به آزادی آن‌ها رضایت نمی‌داد اما با مشاهده معجزات الهی به دست موسی(ع) و بلایایی که بر سر قومش نازل می‌شد، اندک‌اندک تغییر رفتار داد. به این ترتیب بنی‌اسرائیل شبی گرد هم جمع شدند و از مصر مهاجرت کردند. سپس فرعون به آن‌ها حمله کرد اما خداوند به‌وسیله معجزات دیگری از طریق موسی(ع) آن‌ها را حفظ کرد.
ما شرح قرآن را درباره مهاجرت یهودیان از مصر می‌پذیریم، چون متن تورات بعد از وحی به موسی(ع) دچار تحریف شد. مهم‌ترین استناد بر این مدعا تناقضات بسیاری است که در پنج کتاب تورات: “سفر پیدایش”، “سفر خروج”، “سفر لاویان”، “سفر اعداد” و “سفر تثنیه” وجود دارد. کتاب سفر تثنیه با شرح مرگ و تدفین موسی(ع) پایان می‌یابد و این گواه مسلمی است بر اینکه بخش مذکور پس از مرگ آن حضرت به کتاب اضافه‌شده است.
در قرآن، درباره شرح مهاجرت بنی‌اسرائیل از مصر و در دیگر داستان‌های مربوط به این قوم، اندک تناقضی وجود ندارد. داستان به‌طور دقیق بیان گردیده و علاوه بر این خداوند حکمت‌ها و اسرار بسیاری در خلال آن آشکار می‌نماید. به همین دلیل با بررسی دقیق آن‌ها به درس‌های بی‌شماری برمی‌خوریم.

دیدگاه ها بدون دیدگاه

دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

پاسخ دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.