Admin
اثرات روزه داری بر سیستم قلبی عروقی
نظر دهید ۱ تیر ۱۳۹۵

تهران – ایرنا – روزه داری نه تنها شدت بیماری های قلبی را افزایش نمی دهد، بلکه در صورتی که فرد رژیم غذایی سالمی را در ماه رمضان رعایت کند، می تواند موجب بهبودی و ارتقاء سلامتی این بیماران نیز شود.

به گزارش گروه علمی ایرنا از دانشگاه علوم پزشکی ایرنا، روزه داری از طریق کاهش فشار خون و بهبود تپش قلب، خطر بیماری های قلب را کاهش می دهد.

** اثر روزه داری بر دوره های شبانه روزی حمله های قلبی
تقریبا همه بیماری های قلبی عروقی مانند بیماریهای حاد عروق قلبی، سکته قلبی، ضربان نامنظم قلبی، مرگ های ناگهانی و نارسایی قلبی دارای ریتمی شبانه روزی هستند و بیشترین میزان بروز آنها بین ساعت ۶ صبح تا ظهر می باشد.
در این زمان نیاز به اکسیژن بافتی در عضله قلب افزایش می یابد، در حالی که خون رسانی به دلیل افزایش انقباض و تنگی رگ های قلبی کاهش می یابد، در نتیجه میزان خون رسانی و به دنبال آن اکسیژن رسانی به بافت نیز کاهش می یابد. مجموع این تغییرات باعث افزایش خطر بروز سکته قلبی در ساعات صبح می شود.
با توجه به تغییر ریتم شبانه روزی خواب و بیداری و خوراک در ماه رمضان، الگوی شبانه روزی بروز بیماری های حاد قلبی نیز تغییر می یابد. به طوری که در ماه رمضان محتمل ترین زمان شروع علایم قلبی در ساعات اولیه صبح ( ۴-۳ صبح) و بعد از ظهر ( ۶- ۵ بعدازظهر ) است. بنابراین، می توان گفت تنها زمان حمله های قلبی تحت تأثیر قرار می گیرد ولی میزان بروز آن تغییری نمی کند.

** روزه داری چه اثری بر آنژین صدری یا آنژین قلبی دارد
آنژین صدری یا آنژین قلبی وضعیتی است که بیمار دچار درد قفسه سینه شده است. دلیل آنژین صدری، فقدان اکسیژن کافی در ماهیچه ‌های قلبی است.
این درد گاه گاه است و اغلب به بازو ها و به خصوص بازوی چپ نیز منتشر می شود. معمولا آنژین موقتی است و با فعالیت فیزیکی و یا استرس ظاهر شده و با استراحت بیمار درد بهبود می یابد.
درد قفسه سینه‌ و حمله قلبی تحت تاثیر دوره های شبانه روزی است و بیشترین میزان وقوع آنها بین ساعت ۶ صبح تا ۱۲ ظهر می باشد.
تحقیقات نشان می دهند روزه داری در ماه رمضان نه تنها شدت بیماری های قلبی را افزایش نمی دهد، بلکه در صورتی که فرد رژیم غذایی سالمی را در ماه رمضان رعایت کند، می تواند موجب بهبودی و ارتقاء سلامتی این بیماران نیز شود.

** روزه داری چه اثری بر نارسایی قلبی دارد
نارسایی قلبی یعنی کاهش قدرت انقباضی قلب. در این حالت، قلب نمی تواند نقش خود را به عنوان یک پمپ برای به جریان انداختن خون در بدن انجام دهد.براساس مطالعات، بستری شدن ناشی از نارسایی قلبی در ماه رمضان افزایش نمی یابد.

** جمع بندی
روزه داری از طریق کاهش فشار خون و بهبود تپش قلب، خطر بیماری های قلب را کاهش می دهد. معمولأ ممنوعیتی برای روزه داری افراد مبتلا به بیماریهای دریچه قلبی و یا عروق قلبی تحت کنترل وجود ندارد.
همچنین، با رعایت رژیم غذایی مناسب در ماه رمضان، کاهش اندکی در وزن و ادامه فعالیت بدنی و یا ورزش می توان علاوه بر اثرات معنوی این ماه مبارک، از فواید جسمانی آن نیز بهره مند شد.
روزه داری ماه رمضان در افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی، اختلال عملکرد دریچه ای و نارسایی قلبی که در وضعیت تثبیت شده ای هستند، اثرات سوئی ندارد و اکثریت این بیماران می توانند بدون هیچ گونه عوارضی روزه بگیرند.
البته این بیماران باید با مشورت پزشک خود نحوه مصرف داروهای خود را در طول ماه رمضان تنظیم کنند و از شرایطی که بدن دچار کم آبی می شود مثل آب و هوای گرم پرهیز کنند.
علمی(۱) ** ۱۲۰۱ **۱۴۴۰

انتهای پیام /*

مطالب مرتبط
دیدگاه ها بدون دیدگاه

دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

پاسخ دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.