Admin
تاثیرات سیگاربرتنفس انسان
نظر دهید ۲۲ بهمن ۱۳۹۴

سیگار چه تاثیرات منفی روی سلامتی ما میگذارد سرفه افراد سیگاری با چه عواملی پدید می آید چگونه می توان مانع آن شد سرفه های مزمن ناشی از استعمال سیگار چه درمان هایی دارند

 سرفه کردن واکنشی برای باز کردن مجراهای بسته‌شده گلو است. بااینکه سرفه کردن پشت سر هم آزاردهنده است، خیلی مهم است که از خودتان مراقبت کرده و مواد ناخواسته را بیرون بیاورید. سرفه‌ می‌تواند مزمن یا حاد باشد. سرفه مزمن معمولاً بیش از دو هفته طول می‌کشد. اما سرفه حاد مدت زمان کمتری به طول می‌انجامد.اگر چند سیگار در روز می‌کشید، ریه‌ها و مجاری هوای شما با موادشیمیایی خارجی و ناخواسته آلوده می‌شوند. وقتی این موادشیمیایی را داخل ریه می‌کشید، بدنتان سعی می‌کند با سرفه کردن آنها را بیرون کند. سرفه‌های اول صبحی که بیشتر سیگاری‌ها دچار آن می‌شوند هم یک دلیل خاص دارد. در افراد طبیعی، یک چیز مو-مانند (مژک‌ها) که مجاری هوا را می‌پوشاند می‌تواند مواد ناخواسته را به بیرون از ریه‌ها هدایت کند.

متاسفانه دود سیگار این حرکت به اصطلاح جارو کردن را کاهش می‌دهد و درنتیجه مقداری از مواد سمی در ریه‌ها باقی می‌ماند. وقتی می‌خوابید، مژک‌ها کمی از تاثیرگذاری خود را دوباره به دست آورده و دوباره شروع به کار می‌کند. به همین دلیل است که وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوید، سرفه می‌کنید. بدنتان سعی دارد مواد سمی را که روز قبل در ریه جمع شده است، بیرون کند.

مشکلات سرفه سیگاری‌ها

متاسفانه ده‌ها سال سیگار کشیدن سنگین می‌تواند توانایی این مژک‌ها برای پاکسازی دستگاه تنفسی‌تان را به طور دائم از بین می‌برد. درنتیجه این، نسبت به سایر آلاینده‌ها  مثل باکتری و ویروس آسیب‌پذیرتر می‌شوید. این مسئله احتمال عفونت و بیماری را بالاتر می‌برد.

در این مرحله، موادشیمیایی مضر و سمی به طور مداوم جمع شده و مشکلات جدی مثل آمفیزم، برونشیت، ذات‌الریه و سرطان ریه ایجاد می‌کند.

آمفیزم

آمفیزم زمانی صورت می‌گیرد که آلوئول (کیسه‌های هوا) زیادی که دی‌اکسیدکربن و اکسیژن در آن جابه‌جا می‌شوند، در ریه‌ها از بین بروند. قرارگیری طولانی‌مدت در معرض دخانیات می‌تواند دیواره آلوئول را شکننده و باریک کند. این تخریب غیرقابل‌جبران است و اگر فرد به سیگار کشیدن ادامه دهد، آلوئول‌های زیادی سوراخ شده و به طور کامل عملکردشان مختل می‌شود. این باعث‌ می‌شود ریه‌ها بخاطر جابجایی کمتر اکسیژن و دی‌اکسیدکربن کارایی قبل را نداشته و فرد دچار تنگی‌نفس شود. ازآنجا که ریه‌ها هم قابلیت ارتجاعی‌شان کمتر می‌شود، بیرون دادن هوا برای افراد سیگاری معمولاً دشوارتر است.

برونشیت

برونشیت التهاب برونش است که موجب تورم دیواره‌های برونش و تولید بیش از اندازه مخاط می‌شود. افراد سیگاری که دچار سرفه‌های مداوم و نه گاه گاه هستند، این احتمال وجود دارد که لایه مخاط تا جایی ضخیم شود که مجاری هوا به طور قابل‌توجهی باریک شوند و تنفس عادی دشوار یا غیرممکن شود. زیرا در این مرحله، مژک دیگر به طور دائم تخریب شده است و درنتیجه لایه ضخیم مخاط بستری مناسب برای باکتری می‌شود که باعث می‌شود عفونت به سادگی اتفاق بیفتد.

ذات‌الریه

عفونت دیواره برونش اگر تحت درمان قرار نگیرد، می‌تواند آسیب‌های بیشتری به دستگاه تنفسی شما وارد کند. در این موارد مشکلاتی مثل ذات‌الریه یا نارسایی کامل تنفسی اتفاق می‌افتند.

سرطان ریه

سیگاری‌ها به طور مداوم در معرض مواد سمی هستند که احتمال بروز عفونت‌های ویروسی را بیشتر می‌کند. هر دو اینها جزء دلایل اصلی سرطان ریه می‌باشند.

بیماری انسدادی ریوی مزمن (COPD)

این واژه معمولاً برای توصیف برونشیت مزمن و نفخ هم استفاده می‌شود. COPD بیش از هفت میلیون نفر را در ایالات متحده به تنهایی درگیر کرده است و چهارمین علت مرگ می‌باشد. بااینکه سیگار دلیل اصلی ابتلا به COPD است و تعداد مردهای سیگاری بیشتر از زنان است اما تعداد زنانی که بخاطر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند بیشتر هستند. در جدی‌ترین نوع بیماری‌های ریوی مزمن، بیماران دچار تنگی نفس می‌شوند، حسی شبیه به غرق شدن.

در زنان، بیماری سرفه سیگاری‌ها می‌تواند بی‌اختیاری ادرار ناشی از استرس را تحریک کند. سرفه مزمن ساختاری که از واژن

مطالب مرتبط
دیدگاه ها بدون دیدگاه

دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

پاسخ دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.