Admin
دلایل تنبلی و تنپروری در نسل جدید چیست؟
نظر دهید ۱۶ اسفند ۱۳۹۵

تنبلی یا بی علاقه بودن به کار و تلاش از عارضه هایی است که قسمت هایی از گروه ها و بافت جمعیتی جامعه به آن دچار شده اند و به اعتقاد برخی کارشناسان مبتلا شدن جوانان به این ناهنجاری می تواند صدمات پدیده مذکور را بیشتر کند.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،تنبلی یا تن آسایی به بی مسئولیتی قلمداد می شود که فرد مبتلا به آن، با تاخیر انداختن

امور از انجام وظایفش شانه خالی می کند و همواره سعی می کند با تراشیدن توجیه، علتی را برای اهمال، قصور و کم کاری خود مقصر بداند.

طبق بررسی های انجام شده،قریب به ۹۵ درصد از مردم سراسر جهان به این نارسایی مبتلا هستند اما موضوع قابل بحث در شدت تن آسایی و تکرار و دفعات آن است،عارضه ای که متاسفانه در طول سالیان اخیر بخش هایی از قشر جوان جامعه به آن دچار شده اند.

به عبارت دیگر می توان گفت اکثریت قریب به اتفاق انسان ها در پاره ای از اوقات نسبت به انجام برخی از امور بی حوصله و بی انگیزه می شوند که با توجه به شرایط روحی،روانی و جسمی که از آن برخوردار است طبیعی به نظر می رسد.

اما زمانی که این رفتار از حالت مقطعی و دفعی به روال و قاعده ای مستمر مبدل می شود،یک چالش و معضلی جدی پدید می آید که زندگی و آینده فرد را تحت الشعاع قرار می دهد.

مهشید رهنما،جامعه شناس و آسیب شناس اجتماعی در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص تنبلی و عوارض و نشانه های آن اظهار کرد:طبق ارزیابی های انجام شده، روحیه و خصیصه تنبلی در ایرانیان از متوسط جهانی بالاتر است و به عبارت دیگر می توان گفت یکی از خصوصیات منفی برخی از ایرانیان معطوف به تن آسایی و تنبلی می شود و شرایط وقتی بغرنج تر می شود که نیروی جوان جامعه به این عارضه دچار می شود.

و همچنین گفت : عدم رغبت و تمایل دانشجویان در دانشگاه ها به مطالعه و تحصیل،پایین بودن میزان کار مفید در ادارات، میزان و سرانه مطالعه پایین در جامعه،میل و رغبت بسیار به اشتغال در ادارات و تمایل حداقلی برای پرداختن به مشاغل یدی و مهارتی،وجود تعطیلات بسیار در طول سال و…از نشانه هایی به شمار می رود که تا حدودی اثبات کننده شیوع تنبلی در جامعه است.

رهنما عنوان کرد:در برخی اشعار و ضرب المثل های ایرانی نیز نشانه هایی از این خصوصیت رفتاری مشاهده می شود که عباراتی همچون(هر چه پیش آید خوش آید)،(چو فردا شود فکر فردا کنیم)و…از عقبه رفتاری چنین روحیه ای حکایت دارد.

این جامعه شناس و آسیب شناس اجتماعی افزود:تنبلی منحصر به قشر و طبقه خاصی نیست و در گروه های مختلف اجتماعی می توان تا حدودی این رفتار ناخوشایند را حس و مشاهده کرد.

رهنما عنوان کرد:البته نمی توان اینچنین ادعا کرد که تمامی آحاد جامعه گرفتار تنبلی هستند،اما با یک بررسی اجمالی می توان به شیوع بالای تنبلی  پی برد.

مطالب مرتبط
دیدگاه ها بدون دیدگاه

دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

پاسخ دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.