Admin
غذاهای مناسب و غذاهای ممنوعه برای کودک بعد از قطع شیردهی
نظر دهید ۱۶ بهمن ۱۳۹۵

بطور کلی، حداقل زمان شیر دادن به نوزاد بین ۴ تا ۶ ماهگی است که نوزاد از ۶ ماهگی می تواند غذای کمکی را بهمراه شیر خشک جایگزین شیر مادر کند. در نوزادان نارس تا قبل از ۶ ماهگی از شیر گرفتن ممنوع است. اما بطور معمول شیر دادن به نوزاد باید تا ۲ سالگی ادامه داشته باشد. البته تا یکسالگی شما باید به شیر دادن خود مانند قبل ادامه دهید و اولویت شیر شماست بعد غذای کمکی، اما بعد از یکسالگی اولویت برای کودک شما غذای سفره است و بعد شیر شما. اما اگر شما شیر ندارید یا مجبورید که به هردلیل شیر دادن به نوزاد را قطع کنید سعی کنید حداقل تا ۴ ماهگی نوزاد خود را شیر بدید. گاهی اوقات هم بدلیل کم وزنی نوزاد و یا شرایط دیگر ممکن است پزشک به شما بگویید بعد از یکسالگی شیر دادن را متوقف کنید.
غذاهای ممنوعه که نباید به کودک تان بدهید شامل:
سبزیجات خام برای کودک تان مضر است
سبزیجات منبع غنی مواد مغذی هستند و استفاده از آنها مانع بروز بسیاری از بیماری های مزمن می شود. با این حال، سبزیجاتی مانند هویج می توانند باعث خفگی کودک شوند، و باید از آنها پرهیز کرد.

آجیل های کامل به کودک تان ندهید
آجیل ها سرشار از فیبر، ویتامین E، و ال-آرژینین هستند. با این حال اندازه آجیل ها می تواند باعث انسداد مری، و در نهایت خفگی کودک شود. پس از دادن آجیل های کامل به کودک خودداری کنید.

غذاهای کنسرو شده جزو غذاهای خطرناک برای کودکان است
خوردن غذاهای کنسرو شده شاید راحت باشد اما برای کودک بسیار خطرناک است. ممکن است کودک دچار عفونت بوتولیسم یا دیگر باکتری ها شود.

ماهی به کودک تان ندهید
ماهی برای پوست، قلب، و موی یک فرد بالغ مفید است. با این حال، ماهی می تواند باعث تحریک آلرژی و آثار منفی روی کودکان شود. غذاهای دریای که مقدار بالایی جیوه دارند نیز برای سلامت کودک بسیار خطرناک هستند.

عسل برای کودک تان خطرناک است
عسل یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین شیرین کننده های طبیعی است. مهم نیست تا چه حد به خواص درمانی عسل معتقد هستید، این غذا برای کودک خطرناک است. عسل حاوی اسپور و دیگر مواردی است که می تواند باعث ایجاد عفونت در کودک شود.
سفیده تخم مرغ را از لیست غذایی کودک تان حذف کنید
سفیده تخم مرغ یکی از منابع غنی پروتئین است و مزایای فراوانی دارد، اما برای کودکانی که کمتر از یک سال دارند ممکن است خطرناک باشد. باکتری های موجود در سفیده تخم مرغ ممکن است باعث ناراحتی معده و تحریک دیگر مشکلات در کودک شود.

کره بادام زمینی به کودک تان ندهید
کره بادام زمینی سرشار از پتاسیم، پروتئین و فیبر است. با این حال چسبندگی آن می تواند باعث رسوبات و مشکلات دهان و دندان برای کودک شود.
آبمیوه به کودک تان ندهید
آبمیوه سرشار از مزیت برای سلامتی است، و مزه اش نیز عالیست. با این حال آبمیوه به خصوص نوع بسته بندی شده اش حاوی مواد نگه دارنده ایست که سیستم گوارش کودک قادر به هضم آنها نیست. پس به کودک خود آبمیوه ندهید، و قبل از وارد کردن آبمیوه طبیعی به برنامه غذایی کودک حتما با پزشک هماهنگ کنید.

شیر کامل برای کودک تان خطرناک است
به شکل طبیعی کودک با خوردن شیر هیچ مشکلی ندارد چون خود شیرخوار است. اما شیر گاو با آن همه پروتئین و مواد معدنی که دارد برای کودکان زیر ۱۲ ماه مناسب نیست.

میوه های خانواده مرکبات را در لیست غذایی کودک تان قرار ندهید
میوه هایی مانند پرتقال، لیمو و دیگر مرکبات سالم هستند و حاوی مواد مغذی مانند ویتامین C، کلسیم، و پتاسیم هستند. با این وجود این میوه ها بسیار اسیدی هستند و می توانند منجر به انواع مشکلات معده برای بچه شوند. پس تا یک سالگی کودک سعی کنید از دادن مرکبات به او پرهیز کنید.

جدای از سرلاک که می تواند جایگزین نسبتاً مناسبی برای شیر مادر باشد در اینجا ۱۰ غذای مناسب را به شما معرفی میکنیم که می تواند بعد از شیر گرفتن نوزاد مفید باشد:

توجه توجه: کلیه غذاهای پیشنهادی برای کودکان بالای یکسال است که می توانند از غذای سفره استفاده کنند و برای نوزادان زیر یکسال باید با مشورت متخصص تغذیه غذاها را به رژیم غذایی کودک اضافه کرد.

 
غذاهای مناسب که می توانید به کودکتان بدهید شا

مطالب مرتبط
دیدگاه ها بدون دیدگاه

دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

پاسخ دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.