Admin
پاسخ سوالات خود در زمینه “بیماری های گوارشی” را از اینجا بخوانید(سری دوم)
نظر دهید ۱ تیر ۱۳۹۵

سوالاتی که کاربران باشگاه خبرنگاران در قسمت”کلینیک آنلاین” مطرح کرده بودند، توسط “متخصصین گوارش ” پاسخ داده شده است.

به گزارش خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ پاسخ  سوالاتی که کاربران باشگاه خبرنگاران در قسمت “کلینیک آنلاین” مطرح کرده بودند، منتشر شد.

شما هم می توانید با مراجعه به کلینیک باشگاه خبرنگاران و طرح سوالات خود پاسخ را از پزشکان مطرح در آن بخش دریافت کنید.

اما پاسخ سوالات برخی از کاربران درخصوص “بیماری های گوارشی” که توسط  ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش  و پیمان ادیبی متخصص گوارش داده شده است، به شرح زیر است:

مصرف امپرازول آری یا خیر؟
پیمان ادیبی فوق تخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: اگر بیماری لازم است با نظر پزشک برای مدت طولانی دوره بیش از ۶ ماه امپرازول یا ترکیبات مشابه آن را مصرف کند لازم است به توصیه‌های پزشکی برای مصرف مکمل‌های غذایی،‌ویتامین‌D ،‌ویتامین‌های گروه B و منیزیم پایبند باشد.

وی افزود: به اندازه کافی تحرک داشته باشد و طبق دستور پزشک دوز دارو تنظیم گردد چون این بیماران اغلب مبتلا به برگشت ترشحات معده به مری و یا رفلاکس هستند .

ادیبی تصریح کرد: گروهی از این بیماران که التهاب بافتی در معده دارند مصرف این دارو یک الزام است و بیمار نباید به خاطر ترس از عوارض احتمالی اندک دارو از مصرف آن خودداری کند.

نفخ روده چیست‌؟
پیمان ادیبی متخصص گوارش درباره نفخ روده گفت: نفخ روده که به صورت اتساع سراسر شکم و افزایش گاز در روده‌ها خود را نشان می‌دهد در مرحله ابتدایی از اصلاح شیوه زندگی برای این افراد استفاده می‌شود.

وی تصریح کرد: برای این بیماران آزمایش تشخیصی و درمانی تجویزو برای  دو هفته لبنیات از سبد غذاییشان حذف می‌شود .پس از این مدت دوباره شروع به مصرف لبنیات کرده اگر علائم ادامه داشت برای تنظیم رژیم غذایی با متخصص تغذیه مشورت کنید. همچنین حجم غذایتان راکم و به آرامی را به اتمام برسانید . از خوردن غذای چرب، مانده ،گرم شده و پرخوری اجتناب کنید.

درد شدید روده به هنگام اجابت مزاج
پیمان ادیبی متخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: درد نشانه‌ای از روده‌ای حساس یا تحریک پذیر یا IBS است که درسوالات قبلی به آن اشاره شد .

اسپاسم و تیر کشیدن در معده به هنگام روزه داری
پیمان ادیبی متخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: حتما به پزشک متخصص مراجعه شود.

درد معده پس از خوردن غذا
پیمان ادیبی متخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: درد قبل و بعد از خوردن غذا در معده ،‌احساس سنگینی  و پری ،‌ عدم امکان خوردن یک وعده کامل غذا نشانه‌ای از سو‌ءهاضمه است.

میکروب و ورم معده چیست؟
پیمان ادیبی متخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: اکثر بالغین ایرانی ناقل میکروب و ورم معده هستند. وجود میکروب معده چه در آزمایش چه در نمونه برداری و حتی درآزمون‌های غیر مستقیم مانند تنفس ،‌به معنی بیماری نیست و اگر بیمار شرایط درمان را ندارد لازم نیست تحت درمان آنتی بیوتیک قرار گیرند .

وی اظهار کرد: برخی برای حذف یک بیماری مانند زخم معده یا اثنی عشر فعال که در آندوسکوپی یا عکس اثبات شده و برخی برای پیشگیری تحت درمان قرارمی‌گیرند مانند افراد با سابقه فامیلی سرطان معده، مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک برای میکروب معده توصیه نمی‌شود. توجه کنید که آزمایشات خونی سطح واکنش بدن به میکروب را نشان می‌دهد. همچنین بالا یا پایین رفتن مقدار آن ارزش زیادی نداشته و در پیشگیری وجود یا عدم وجود میکروب از آزمایشات خون را نمی‌توان اثبات کرد.

اسهال طولانی مدت و کلنوسکوپی
پیمان ادیبی متخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: کلنوسکوپی تشخیص درمان نیست حتما به پزشک مراجعه شود.

آب خوردن و حالت تهوع
پیمان ادیبی متخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: جزئی از علائم سو ء هاضمه بوده و کم کردن حجم مایع و استفاده از آب ولرم رفع می شود.
<

مطالب مرتبط
دیدگاه ها بدون دیدگاه

دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

پاسخ دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.