Admin
معجزه آب در درمان یبوست
نظر دهید ۱۵ بهمن ۱۳۹۵

نوشیدن یک لیوان آب گرم هر روز صبح به صورت ناشتادر پیشگیری از یبوست موثر خواهد بود.

خیلی از کسانی که به پزشکان متخصص بیماری‌های گوارش مراجعه می‌کنند، از یبوست رنج می‌برند و به همین دلیل از پزشک کمک می‌خواهند؛ البته خیلی‌ها هم هستند که یبوست را مشکلی جدی تلقی نمی‌کنند و هیچ اقدامی برای درمان آن انجام نمی‌دهند، در حالی که یبوست اگر درمان نشود، می‌تواند عوارض و مشکلات جدی‌تری برای بیمار ایجاد کند.
یبوست مشکلی شایع به حساب می‌آید که شیوه نادرست زندگی افراد نیز عامل اصلی ایجادکننده آن است. افرادی که ورزش نمی‌کنند، تحرک کافی ندارند و دچار اضافه وزن هستند یا کسانی که رژیم غذایی‌شان کم‌فیبر است و آب کافی نمی‌نوشند در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.
 
میترا زراتی، کارشناس ارشد تغذیه ضمن بیان این نکات به جام‌جم می‌گوید: دو عامل رژیم غذایی و فعالیت بدنی نقشی بسیار مهم و کلیدی در ایجاد یا پیشگیری از یبوست ایفا می‌کند. همچنین نباید این موضوع را فراموش کنیم که افراد چاق و بخصوص کسانی که چاقی شکمی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار خواهند داشت.
 
وی تاکید می‌کند: برخی از داروها هم می‌تواند موجب بروز یبوست شود به عنوان مثال داروهایی که حاوی هورمون پروژسترون است و معمولا برای درمان مشکلات ناباروری یا بیماری‌های زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند به‌عنوان عامل ایجاد‌کننده یبوست محسوب شود. خانم‌های باردار نیز بویژه در اوایل و اواخر دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش یافتن هورمون پروژسترون در بدن‌شان با این مشکل روبه‌رو خواهند شد.
 
به گفته این کارشناس ارشد تغذیه، علاوه بر خانم‌های باردار، کودکانی که تنقلات زیادی مصرف می‌کنند نیز در معرض یبوست قرار دارند و به همین دلیل توصیه می‌شود مصرف این مواد بویژه فرآورده‌های چرب مانند چیپس و پفک را محدود کنید. سالمندان هم گروه دیگری هستند که با این‌مشکل روبه‌رو می‌شوند و بیشتر باید به فکر باشند.
 
وی به سالمندان توصیه می‌کند: باید سر ساعت‌های خاصی آب بنوشید و حتی اگر تشنگی را احساس نمی‌کنید، باز هم آب خوردن را کنار نگذارید. در ضمن، خوب است زمانی که نشسته‌اید، شکم‌تان را ماساژ دهید.
مصرف صحیح داروها برای پیشگیری از یبوست
این روزها داروهای لاغری طرفداران زیادی میان مردم پیدا کرده است و بسیاری از افراد برای کاهش وزن از آنها کمک می‌گیرند. البته این داروها هم انواع مختلفی دارد و برخی تصور می‌کنند گروهی از داروهای لاغری ضرر ندارد یا حداقل عوارضش کمتر است.
 
داروهای ملین یکی از این داروهاست که افراد زیادی برای لاغر شدن از آنها استفاده می‌کنند. زراتی در این‌باره یادآور می‌شود: مصرف‌کنندگان این داروها معمولا به صورت مداوم دچار اسهال هستند و در نتیجه زمانی که مصرف دارو را قطع کنند، با مشکل تنبلی روده روبه‌رو خواهند شد، بنابراین طبیعی است که در سال‌های آینده به یبوست مزمن مبتلا ‌شوند.
 
وی می‌افزاید: افراد زیادی در اثر استفاده از این داروها ناچار شده‌اند برای درمان یبوست، روش‌های مختلفی مانند جراحی یا مصرف داروهای مختلف را امتحان کنند، بنابراین استفاده صحیح از داروها یکی از مهم‌ترین شیوه‌های پیشگیری از بروز یبوست به حساب می‌آید.
 
مصرف آب را فراموش نکنید
برای درمان یا حتی پیشگیری از ایجاد یبوست، استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و متعادل بسیار تاثیرگذار است. این

مطالب مرتبط
دیدگاه ها بدون دیدگاه

دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

پاسخ دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.