Admin
چرا سن سیگار کشیدن به حداقل رسیده؟
, نظر دهید ۵ خرداد ۱۳۹۵

چرا سن سیگار کشیدن به حداقل رسیده؟

 

دکتر احمد جمالی زاده با گرامیداشت هفته ملی بدون دخانیات اظهار کرد: سیگار را به عنوان دروازه ورود سایر اعتیادات می شناسیم و بسیاری از کسانی که سیگار را تجربه کرده اند به سیگار بسنده نکرده و به سایر مواد مخدر نیز اعتیاد پیدا کرده اند.
رئیس مرکز بهدشت شهرستان رفسنجان در ادامه به مضرات سیگار، اشاره و بیان کرد: یکی از عواملی که سلامتی همه انسانها بخصوص نوجوانان و جوانان را تهدید می کند اعتیاد به سیگار است. آمارها نشان می دهد بیش از ۹۲ درصد افراد سیگاری نخستین بار آن را در سنین نوجوانی تجربه کرده اند.به گزارش آکاایران وی با بیان اینکه یکی از علل گرایش نوجوانان و جوانان به سیگار برای بزرگ نشان دادن خود است و معمولا اولین تجربه با تعارف یک دوست یا آشنا صورت گرفته است، افزود: یک نوجوان در ابتدا شاید هراز گاهی اقدام به کشیدن یک نخ سیگار کند یا در جمع دوستان سیگاری را به صورت تعارفی بکشد ولی باور ندارد که بزودی با افزایش استعمال سیگار و قلیان به جمع معتادین به مواد دخانی خواهد پیوست.

به گفته وی، تحقیقات دانشمندان نشان داده است تنها دو روز پس از کشیدن اولین سیگار یک نوجوان به نیکوتین سیگار وابسته می شود و تنها مصرف یک نخ سیگار روزانه می تواند تا پایان عمر، وی را معتاد نماید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با بیان اینکه آسان تلقی کردن ترک سیگار یکی از دلایل روزافزون اعتیاد به سیگار است، یادآور شد: نوجوانان و جوانان به پندار اینکه به راحتی می توانند سیگار را کنار بگذارند به سیگار رو می آورند. لازم به ذکراست بسیاری از سیگاری ها بعد از اتمام هر بار مصرف تصمیم به ترک آن گرفته اند اما این تصمیم فقط چند ساعتی و حتی کمتر از یک ساعت بیشتر دوام نداشته است.

وی به افزایش گرایش نوجوانان و جوانان به استعمال سیگار اشاره کرد و گفت: امروزه در حالیکه گرایش به سیگار در جوامع پیشرفته با اطلاع رسانی و آموزش نوجوانان رو به کاهش است اما در کشورهای در حال توسعه به خصوص کشورمان شاهد افزایش تمایل نوجوانان و جوانان به سیگار و مواد دخانی هستیم. یکی از علل این افزایش گرایش می تواند عدم آگاهی نوجوانان و جوانان از مضرات این مواد باشد.

جمالی زاده تصریح کرد: تقریباً همه سیگاری ها از داشتن فرزندان سیگاری بیزار هستند. آنها همواره به فرزندان خود توصیه می کنند که سیگار کشیدن عملی زشت با نتایج ناخوشایند است. متأسفانه این توصیه ها نه تنها مؤثر نیست بلکه موجب می شود اعتبار والدین نیز نزد فرزندان خدشه دار شود. چرا که آنها عملی را تقبیح می کنند که خود در هر روز، بارها و بارها آن را انجام می دهند. ضروری است پدری که خود سیگاری است ابتدا سیگار را ترک کنند تا نصایح آنها بر روی فرزندان تاثیر لازم را داشته باشد.

وی بیان کرد: آمارها نشان می دهد فرزندان بیش از ۵۹ درصد از افراد معتاد به سیگار، بالاخره سیگارکشیدن را تجربه می کنند. مهمترین کمک به فرزندان این است که والدین هرگز به سیگار و موادمخدر معتاد نشوند.

جمالی زاده با اشاره به اینکه محیط خانواده با ارائه الگوهای رفتاری، زمینه ابتلا یا پیشگیری به اعتیاد را برای فرزندان مهیا می کند، عنوان کرد: توجه مهرآمیز، اعطای حس اعتماد به نفس به فرزندان، ارزش گذاری به آنها و رفتارهای صحیح آنها، تأیید و پذیرش فرزندان، ارتباط عمیق و همه جانبه اعض

مطالب مرتبط
دیدگاه ها بدون دیدگاه

دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

پاسخ دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.