Admin
توقیف روزنامه «قانون» ربطی به وزارت ارشاد ندارد
نظر دهید ۱ تیر ۱۳۹۵

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی گفت: توقیف روزنامه قانون به دستور دادستانی به علت شکایت برخی نهادهای امنیتی بوده و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نقشی در آن نداشته است.
[توقیف روزنامه «قانون» ربطی به وزارت ارشاد ندارد]

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حسین نوش آبادی شامگاه دوشنبه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که هم اکنون در محل بیست و چهارمین نمایشگاه قرآن کریم در حال برگزاری است ، تاکید کرد: باید رسانه ها به گونه ای عمل کنند که از قانون تخطی نکنند.
وی افزود: روزنامه قانون که امروز بر اساس مستنداتی که خود دادستانی ارائه داده توقیف شده است، با اعلام جرمی که نهادهای اطلاعاتی و امنیتی داشتند دادگاهی شده و وزارت فرهنگ وارشا داسلامی هیچ نقشی در این موضوع نداشته است.
معاون حقوقی و پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی یادآور شد: توقیف قانون به استناد بند ۵ اصل ۱۰۵ قانون اساسی رخ داده و قوه قضاییه تصمیم گرفته است.
نوش آبادی در عین حال گفت: باید به سمتی برویم که با یک خطا توسط یک خبرنگار یا تحریریه، کل رسانه تعطیل و دیگران بخاطر این خطا از کار و فعالیت بیکار نشوند.
به گفته نوش آبادی، اگر یک نفر خطا کرده، آن یک نفر مجازات شود لذا این کار به اصلاح قانون فعلی مطبوعات نیاز دارد و که براساس نظام جامع قانون رسانه ها در حال اصلاح فانون هستیم.
نوش‌آبادی گفت: هیات نظارت بر مطبوعات یک هیات فرا دستگاهی بوده و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این هیات تنها یک رای را در برمی گیرد لذا توقیف برخی از سایت ها و روزنامه ها تنها با نظر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت نگرفته است.82120142-70810167

* جهان نیوز
معاون حقوقی و پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با توقیف سایت برخط «جهان نیوز» گفت: تصمیم هیئت نظارت بر مطبوعات با رای اعضا صورت گرفته و همه اعضا بر توقیف این وب سایت برخط اتفاق نظر داشتند.
نوش آبادی خاطر نشان کرد: ما باید به سمتی پیش برویم که با یک خطا و اشتباه کل مجموعه یک رسانه را زیر سوال نبرده و تنها فرد خطاکار را توبیخ و تنبیه شود.

* حج تعطیل نشدنی است
سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درباره تعطیلی حج تمتع، تصریح کرد: حج تعطیل نشده و هیچ کس و حتی حکام سعودی اجازه این کار را ندارند که از عزیمت زائران ایرانی به حج تمتع سال های آینده جلوگیری کنند.
نوش آبادی خاطرنشان کرد: سعودی ها تظاهر به همکاری داشتند اما هیچ نشانه ای از همکاری نبود و سعودی ها شرط های نامعقول داشتند که با عزت و غیرت ایرانیان در تناقض بوده است.
به گفته وی، امکانات ما در مکه و مدینه در جای خود باقی است و ان شاء الله سال آینده با برنامه ریزی دقیق باید مسیر حج را هموار کنیم.
معاون حقوقی و پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی ادامه داد: امسال هم مصمم بودیم اما با کار شکنی سعودی ها اعزام زائران ایرانی محقق نشد.
سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: حج تنها برای سال جاری متوقف شده و ممکن است در سال های بعد انجام شود لذا اگر کارشکنی های سعودی ها نبود، در حال حاضر نیز این مناسک انجام می شد.
وی افزود: سعودی ها در ظاهر آمادگی های خود را اعلام کردند اما با کارشکنی ها و درخواست های بی جا از ایران مانع تراشی و اختلال ایجاد کردند.

* نمایش ۵۰ کیلو آلبالو
نوش آبادی در ادامه درباره توقف نمایش فیلم سینمایی ۵۰ کیلو آلبالو با دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم اظهار کرد: علی جنتی به عنوان رئیس تمامی شوراهای موجود در سازمان سینمایی از اختیاراتش برای توقف اکران فیلم ۵۰ کیلو آلبالو استفاده کرد.
وی افزود: این نشانه دخل و تصرف در فیلم نیست، شورای نظارت و صدور مجوز از نهادهای زیر دست وزارت ارشاد هستند و وزیر طبق قانون از اختیاراتش برای فیلم ۵۰ کیلو آلبالو استفاده کرد.
معاون حقوقی و پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: درباره این فیلم حرفهایی برخی رسانه ها زدند که نشان نداشتن اطلاعات لازم از اختیارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که آنها با این نوع اطلاع رسانی غلط در واقع در حق علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی ظلم کردند.

* فیلم بارکد
نوش آبادی همچنین در رابطه با فیلم «بارکد» گفت: فیلم های تولیدی بعد از مجوز ساخت باید مجوز اکران هم بگیرند و این در مورد همه فیلم ها یکسان است اما فیلم اکران شده «بارکد» تنها بخش موسیقی و خواننده آن که مجوز را دریافت نکرده بود، از روی پرده حذف شد اما خود فیلم دارای اشکالات محتوایی نیست.
وی افزود: خوانند این موسیقی مجاز به فعالیت نبود و در عین حال مجوزی برای موسیقی پخش شده در این فیلم قبل از پخش از دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز دریافت نکرده بود.
به گفته وی، ‌تنها بخش موسیقی پایانی فیلم بارکد دارای اشکال بود که دستور اصلاح داده شد و این فیلم پس از انجام اصلاحات می تواند اکران شود و مشکلی از نظر محتوایی ندارد.
**اصلاح فرهنگ عمومی با تمسک به قرآن
سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی قرآن هم اظهار کرد: اعتقاد داریم اصلاح فرهنگ عمومی و رشد و اعتلای فرهنگ در سایه تمسک به قرآن کریم به بوجود می آید.
وی افزود: عمل به دستورات کتاب آسمانی که نسخه شفابخش امراض فکری، سیاسی و اقتصادی است و همان‌طور که تربیت باید قرآنی باشد اقتصاد و فرهنگ نیز باید قرآنی باشد. مهجور ماندن از تعلیم انسان‌ساز قرآن باعث ضعف فرهنگ عمومی و بی‌توجهی به فضائل قرآنی باعث تغییر سبک ایرانی و اسلامی خواهد شد.
نوش‌‌آبادی با بیان این که توسعه نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های قرآنی زمینه‌ساز انس مردم و این هدیه آسمانی است، ادامه داد: معجزه جاودان قرآن‌کریم به این دلیل است که عمل به این کتاب سعادت همیشگی را برای پیروان آن به ارمغان می آورد.
معاون حقوقی و پارلمانی و اموراستان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار کرد: قرآن کریم خود بزرگترین رسانه برای روشن‌گری، حق‌طلبی و کمال‌جویی است.
به گفته نوش آبادی ، این که امروز شاهد برگزاری نمایشگاه قرآن هستیم حاصل تلاش معاونت قرآن و عترت است .
سخنگوی وزارت فرهنگ و ‌ارشاد اسلامی ادامه داد: خوشبختانه امسال تعداد زیادی از هنرمندان، خطاطان، طراحان، نگارگران و عکاسان با تولید و خلق آثار قرآنی جلوه خاصی را به بیست و چهارمین نمایشگاه قرآن داده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: در این نمایشگاه ۵۰ تابلوی قرآنی به همایش گذاشته شده که ۳۰ تابلو از آثار خوش‌نویسان ایرانی و همچنین خوش‌نویسان خارجی از کشورهای مانند بحرین، هلند، اسپانیا، فرانسه و … در نمایشگاه وجود دارد.
وی افزود: همچنین ۱۵۵ نقاشی خط و ۱۲۳ اثر نگارگری و ۱۰۶ اثر معرق و منبت در حوزه قرآنی و ۴۰ قطعه عکس با موضوع دفاع مقدس در نمایشگاه قرآن به نمایش درآمده است.

* فعالیت موسسه عفاف و حجاب
وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه عفاف و حجاب اظهار کرد: حضور ۱۱۰ موسسه عفاف و حجاب در این نمایشگاه گویای طراحان این جشنواره است. این نمایشگاه مورد استقبال مردم و به خصوص بانوان محترم قرار گرفته است.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی تاکید کرد: توجه به نیاز نوجوانان و نسل‌‌جدید با ارایه طرح‌ها و رنگ‌های متنوع در نمایشگاه عفاف و حجاب حرکت بسیار خوبی برای ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی است.

* کمبود منابع و اعتبارات
نوش‌آبادی درباره کاهش زمان این دوره نمایشگاه‌قرآن هم توضیح داد و گفت : درباره زمان نمایشگاه با توجه به منابع موجود تصمیم‌گیری می‌شود.
به گفته وی، اعتباری که منظور شده برای نمایشگاه با توجه به محدودیت‌هایی که وجود دارد و بحث‌های اعتباری؛ ترجیح داده شد زمان کمتری به نمایشگاه اختصاص داده شود تا هزینه کمتری متحمل شود و بیشتر به کیفیت نمایشگاه توجه شده است.
نوش آبادی در عین حال گفت: در این بین مشکلات اعتباری و محدودیت‌هایی مطرح است و با ۴ میلیارد هزینه‌ای که برای نمایشگاه در نظر گرفته شده این نمایشگاه فعالیت خود را انجام می‌دهد.

* تعبیر ولنگاری فرهنگی مورد خطاب همه نهادها و دستگاههای فرهنگی
سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود با اشاره به این که فرمایشات رهبر معظم انقلاب و هشدار ایشان درباره حفظ و صیانت محصولات فرهنگی و رشد کالاهای فرهنگی و احساس نگرانی ایشان گفت: باید از ایشان تشکر کنیم که با یک نگاه دقیق، کارشناسانه و هوشمندانه مسایل و رخدادهای فرهنگی کشور را رصد می‌کند و همواره بر مسائل فرهنگی تاکید دارند.
نوش آبادی اظهار کرد: هشدار رهبر معظم انقلاب به تمام مدیران حوزه‌های دولتی و غیر دولتی است و همچنین مورد خطاب ایشان تمام کسانی است که در این حوزه فعالیت می‌کنند.
به گفته وی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم به عنوان یک دستگاه فرهنگی که متولی رسمی فرهنگ است از هشدار و تذکر ایشان تشکر می‌کند و تاکید دارد که باید همیشه مراقبت کنیم.

* تمامی کارهای فرهنگی بی عیب و نقص نسیت
نوش آبادی افزود: کسی نمی‌تواند قاطعانه بگویید تمام کارهای فرهنگی که انجام می‌شود بی‌عیب و نقص است؛ ما تلاش خواهیم کرد این دغدغه‌ها به حداقل برسد و خاطر رهبر معظم انقلاب و دغدغه‌های ایشان به کمترین حد ممکن برسد.
معاون حقوقی و پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی در عین حال گفت : مسوولان ذیربط توجه و عنایت کافی دارند بعد از سخنان ایشان شخص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه ویژه‌ای به این مساله داشت و برنامه‌ریزی دقیقی در این حوزه صورت گرفته و روند فعالیت‌های فرهنگی نیز رو به رشد است.
سخنگوی وزارت ارشاد همچنین خاطرنشان کرد:‌ سایر بخش‌های فرهنگی و هنری که از منابع دولتی و عمومی استفاده می‌کنند و بودجه‌های کلانی در اختیار دارند باید خودشان را مورد خطاب سخنان رهبری بدانند و به اندازه‌ای که از اعتبارات کشوری و منابع‌مالی آن استفاده می‌کنند باید پاسخگو باشند.
به گفته نوش آبادی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یک نهاد رسمی برای به وجود آوردن یک فضای رسمی و همچنین برطرف کردن ضعف‌ها و دغدغه‌هایی که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند تلاش می‌کند.
سلامی (ایرنا) / کد خبر :۵۳۹۹۰۵۵
شبک **فراهنگ**۱۳۵۵** ۱۹۱۷

انتهای پیام /*

مطالب مرتبط
دیدگاه ها بدون دیدگاه

دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

پاسخ دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.