Admin
اورگونومی
نظر دهید ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

ارگونومی با ارزیابی قابلیتها و محدودیتهای انسان (بیومکانیک و آنتروپومتری) ، استرسهای کاری و محیطی (فیزیولوژی کار و روانشناسی صنعتی ) ، نیروهای استاتیک و دینامیک روی بدن انسان (بیومکانیک) ، احتیاط (روانشناسی صنعتی) ، خستگی (فیزیولوژی کار و روانشناسی صنعتی) ، طراحی و آموزش و طراحی ایستگاه کاری و ابزارها (آنتروپومتری و مهندسی ) سر و کار دارد .

از آنجا که بحث اورگونومی بسیار مفصل است و به عنوان یک علم شناخته می شود در اینجا به صورت مختصر و به صورت اطلاعات کاربردی مواردی در این زمینه ذکر می شود:
ارتباط ارگونومی و استرس
مطالعه عملکرد ارگانیسمهای انسان توسط استرسهای کار ماهیچه ای تحت تاثیر قرار میگیرد. پاسخهای فیزیولوژیک ناشی از کار فیزیکی شامل سیستمهای ماهیچه ای اسکلتی و قلبی عروقی میباشد. ارزیابی توانایی کاری
 ضربان قلب
اکسیژن مصرفی
بیومکانیک حرفه ای
۴- بررسی فیزیکی کارگر و ابزار ، ماشین آلات و مواد به نحوی که کارایی بهینه داشته و کمترین آسیبها متوجه شخص گردد اختلالاتی را که بدلیل عدم تطابق قابلیتهای فردی و نیازمندیهای شغلی وجود دارد را به حداقل میرساند و از بروز یک اختلال اسکلتی –عضلانی پیشگیری مینماید .
اورگونومی و بهداشت
 پیشگیری از بیماریها و اختلالات ناخواسته و غیبت

 طراحی بهینه ایستگاههای کاری
 بهترین استفاده از انرژی تلاش کاری
 بهترین استفاده از منابع و قابلیتهای کارگر

اورگونومی و اقتصاد
استفاده بهینه از انرژی که باعث کارایی بیشتر میگردد

دوره های منظم کار و استراحت که باعث بهره وری بیشتر میگردد
 حذف خستگی که باعث افزایش کیفیت کار میشود
تکیه گاه صندلی :
بسیاری از ما مجبوریم  به مدت طولانی پشت میز و روی صندلی  کارهایمان را انجام بدهیم.و همین امر باعث ایجاد دردهایی در ناحیه پشت میشود.
توصیه های گوناگونی برای پیشگیری از این معضل میشود .نرمشهای مخصوصی برای افرادی که کار اداری دارند ویا به طور  مستمر با کامپیوتر کار میکنند ارائه شده است.
واز سویی تهیه صندلی هایی با مشخصات ارگونومیکی یکی از روشهای پیشگیری از این دردها میباشد ولی ممکن است همه نتوانند به هر دلیلی این نوع صندلی ها ،که البته ارزان هم نیستند، را تهیه کنند ولی میتوان از برخی تکیه گاه ها که برای این منظور طراحی شده است ،استفاده نمود.
طبق تحقیقاتی که  وجود دارد نشان داده شده است که در صورت استفاده از تکیه گاه مناسب  در صندلیها به میزان قابل توجهی از دردهای مربوط به کمر و پشت کاسته میشود.
در ادامه به نکات بیشتری در این مورد اشاره خواهد شد.

مطالب مرتبط
دیدگاه ها بدون دیدگاه

دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

پاسخ دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.