Admin
نکاتی در تهیه بامیه و روش های نگهداری آن
یک نظر ۲۲ شهریور ۱۳۹۵

نکاتی از بامیه و روش های نگهداری آن
روش های نگه داری بامیه
نگه داری بامیه در فصل برداشت و هنگامی که قیمت مناسبی دارد، مقرون به صرفه است. نکات مهمی که باید حتماً مدنظر قرار گیرد، مرغوب و تازه بودن میوه ی بامیه است که به کیفیت آن ارزش می بخشد. روش های مختلفی برای نگه داری مواد غذایی بامیه وجود دارد که به اختصار شرح داده می شود.
شور بامیه
انتهای بامیه ها شسته شده، به طور خیلی سطحی بریده شود. سپس در یک لیتر آب جوشیده، ۱۵۰ گرم نمک حل کرده و یک استکان سرکه به آن اضافه کنید. محلول آب نمک و سرکه را به مدت چند دقیقه جوشانده، پس از سرد شدن روی بامیه های چیده شده در ظرف بریزید تا ظرف کاملاً پر شود. سپس مقداری برگ های معطر مثل نعنا، ترخون، برگ بو، و چند حبه سیر در ظرف قرار داده و درِ آن طوری را ببندید که هوا به داخل آن نفوذ نکند.
ترشی بامیه
ابتدا بامیه های شسته و خشک شده را که ته آن ها به طور سطحی گرفته شده، در داخل ظرف مورد نظر بچینید و روی آن ها دو تا سه قاشق سوپ خوری، بسته به حجم ترشی، نعناء خشک و نمک به اندازه ی دل خواه، کمی گل پر با چند عدد برگ بو افزوده کنید و سپس با اندازه کافی ظرف را با سرکه پر کنید. در ظرف را محکم بسته و در جای مناسب نگه داری کنید. ترشی مورد نظر پس از سه تا چهار هفته قابل مصرف است. البته بامیه را می توان در داخل ترشی خیار، خیار چنبر، سبزی های معطر، هویج، گل کلم، کرفس و… نیز ریخت.
نکاتی در تهیه بامیه
انتخاب بامیه ی مناسب: با توجه به این که رنگ و اندازه ی مناسب بامیه به زیبایی ترشی می افزاید، بهتر است بامیه هایی با رنگ سبز روشن مایل به سفید و بدون کُرک انتخاب شود.

انتخاب سرکه ی خالص: سرکه ی خالص و مرغوب در کیفیت مزه ی ترشی بامیه خیلی مؤثر است.

انتخاب ظرف مناسب: ظرف نگه داری ترشی بامیه با مقدار بامیه نسبت مناسب داشته باشد و دارای در محکم باشد. پس از ریختن بامیه و سرکه در ظرف، نباید فضای خالی در آن وجود داشته باشد.

انتخاب مکان مناسب: به منظور جلوگیری از کپک زدن و نرم شدن بامیه ها باید آن ها را در جای خشک و خنک نگه داری کرد.

در موقع استفاده ی ترشی، از فروبردن قاشق آلوده به داخل ظرف ترشی باید خودداری شود. هم چنین باقی مانده ی ترشی مورد استفاده نباید مجدداً به داخل ظرف اصلی منتقل گردد. بهترین محل نگه داری ظرف ترشی طبقات پایین یخچال است.
خشک کردن بامیه
خشک کردن بامیه روش متداول قدیمی است و امروزه کسانی که به مقدار زیاد در خارج از فصل مزرعه ای بامیه مصرف می کنند، بامیه را به صورت خشک شده نگه داری می کنند. برای این کار ته بامیه به طور سطحی بریده شود؛ به نحوی که دانه های درون بامیه دیده نشود. سپس با نخ و سوزن به طور یک در میان ته و نوک آن ها به یک دیگر وصل شده و سپس در گوشه ای که در مسیر جریان هوا باشد، آویزان می شوند تا کاملاً خشک شوند و پس از خشک شدن آن ها در کیسه ی پارچه ای ریخته شده و در جای خشک و خنک نگه داری می‎شوند.
فریز کردن بامیه
انتهای بامیه های شسته شده، گرفته شود؛ به طوری که دانه های آن بیرون ریخته نشود. سپس به مدت دو الی سه دقیقه در آب در حال جوش غوطه ور شود. بعد آن ها را از آب درآورده و روی صافی زیر آب سرد قرار داده و بشویید. پس از شسته شدن بادقت آن ها را خشک کنید؛ طوری که موجب له شدن بامیه ها نشوید. در این هنگام به اندازه ی دل خواه در کیسه ی مخصوص فریزر به صورت مرتب چیده و بسته بندی کنید.

ذکر این نکته قابل توجه است که استفاده از بامیه به علت داشتن پتاسیم بالا به افراد مبتلا به بیماری های کلیه توصیه نمی شود. بیماران مبتلا به برونشیت نیز نباید بامیه مصرف کنند.

پاسخ دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.