Admin
لزوم معرفی شهدا و مفاخر کشورمان به دانش آموزان ، عرضه نوشت افزار‌هایی با
نظر دهید ۱ شهریور ۱۳۹۶

با توجه به اینکه وقت زیادی تا شروع وقت بازگشایی مدارس باقی نمانده، وجود نوشت افزار‌هایی با رنگ و بوی بیگانه در بازار باعث تعجب و تاسف شده است است.

لزوم معرفی شهدا و مفاخر کشورمان به دانش آموزان ، عرضه نوشت افزار‌هایی با

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان؛در آستانه فرارسیدن ماه مهر و شروع سال تحصیلی وارد فروشگاه بزرگ و معروف فروش لوازم التحریر می‌شوم، در بدو ورود شلوغ بودن محیط فروشگاه بیش از هر چیز دیگری توجهم را جلب می‌کند به همین جهت تلاش می‌کنم مسیر عبورم را از سمتی گزینش کنم که مجال بیشتری جهت گام برداشتن داشته باشم.

تجمع کودکان در سمت راست این فروشگاه توجهم را جلب می‌کند به همین جهت به این سمت حرکت می‌کنم و در قفسه‌های تخصیص داده شده است داده شده است به این قسمت دفتر‌های رنگارنگی را می‌بینم که جهت نوشتن مشق و کشیدن نقاشی تهیه شده‌اند و با توجه به اینکه در آستانه فرارسیدن فصل بازگشایی مدارس هم قرار داریم، بچه‌ها با شور و اشتیاقی وصف‌ناپذیر به این محیط فرهنگی اقتصادی قدم گذاشته‌اند.

لزوم معرفی شهدا و مفاخر کشورمان به دانش آموزان ، عرضه نوشت افزار‌هایی با

در این بخش از فروشگاه با زن محسنی مادر یکی از بچه‌هایی که جهت خرید به این محل آمده، صحبت می‌کنم و نظر او را درخصوص تصاویری که بر دفترها نقش بسته جویا می‌شوم. او اینچنین توضیح می‌دهد: موضوعی که بیش از سایر موارد توجهم را به خود جلب می‌کند، عرضه دفتر‌های مشق با تصویرهای شخصیت‌های کارتونی خارجی است در حالی که این تصویرهای برگرفته از کارتون‌های تولیدی کشور‌های خارجی است و هیچگونه تناسب و سنخیتی با فرهنگ ایرانی اسلامی ندارد.

در کنار این مادر از پدر این کودک که همراه خانواده‌اش جهت خرید و استقبال از فرارسیدن ماه مدرسه به این فروشگاه آمده صحبت می‌کنم. آقای محسنی می‌گوید: زمانی که محصولات آموزشی مورد استفاده بچه‌های کشورمان در مدارس را لوازمی با تصویرهای شخصیت‌های خارجی تشکیل دهند، به مرور شاهد رسوخ فرهنگ بیگانه در ذهن و قلب این دانش آموزان هم خواهیم بود.

وی همچنین ادامه داد: به عنوان نمونه زمانی که یک کودک ۷ ساله مدت ۶ ساعت در مدرسه را با تماشای تصویر کارتون‌های معروف خارجی سپری کند، خواسته او در منزل تبدیل به تماشا و سپس پیگیری کردن نسخه‌های تازه این کارتون‌ها می‌شود و همین عنوان ساده‌ترین شکل ابتلای فرزندان به فرهنگ بیگانه غربی است.

به سمت دیگری از این فروشگاه می‌روم و با دختری که همراه با برادر کوچکتر خود جهت خرید لوازم التحریر به این مکان آمده صحبت می‌کنم. زن سهرابی که خود یک معلم مقطع دبستان است با ابراز ناراحتی و نگرانی از طرح‌های خارجی نقش بسته روی محصولات آموزشی، تصریح کرد: نکته‌ای که بیش از هر عنوان دیگری تعجب‌آور و حتی تاسف‌بار هست، این است که محصولات نوشت افزار با تصویرهای شخصیت‌های قهرمان و مفاخر کشور عزیزمان ایران زمین در فروشگاهی با این وسعت جایگاهی ندارد.

با توجه به اینکه وقت زیادی تا شروع وقت بازگشایی مدارس باقی نمانده، وجود نوشت افزار‌هایی با رنگ و بوی بیگانه در بازار باعث تعجب و تاسف شده است است.

این معلم همچنین توضیح داد: به طور یقین تاریخ کشور عزیزمان ایران اسلامی به خاص تاریخ ادبیات ایرانی سرشار از زمینه‌های مورد نیاز جهت استفاده در تولیدات مختلفی همچون دفتر‌های مشق و یا دیگر محصولات مربوط به تحصیل هست. در جهت معرفی هرچه بهتر و عمیق‌تر شخصیت‌های تاثیرگذار کشورمان بهتر است تولیدکنندگان با استفاده از نظرات کارشناسان و همچنین شخصیت‌های فرهنگی، از تصویرهای بزرگان ایرانی استفاده کنند و افرادی مانند شهدای مدافع حرم و شهدای هشت سال دفاع مقدس ، شهدای هسته‌ای و شخصیت‌های تاریخی تاثیرگذار را در قالبی دلنشین و سازگار با روحیه کودکان و با استفاده از رنگ های قشنگ هرچه بهتر و کامل‌تر به فرزندان این خاک معرفی کنند، چراکه هنگامی که خوراک داخلی به کودکانمان بدهیم، دشمن از آن سوی مرز‌ها در زمینه پیش بردن اهداف شوم خود موفق نخواهد بود.

در کنار این معلم، با برادرش محمد امین که ۸ ساله‌ است و چند دفتر را جهت خرید گزینش کرده و آن‌ها را در دستانش گرفته کمی صحبت می‌کنم و نظر او را راجع به محصولات عرضه شده است در این فروشگاه جویا می‌شوم. محمد امین می‌گوید: مادر و پدر من از ابتدا کارتون‌های ایرانی را جهت تماشا کردن مناسب‌تر می‌دانستند ولی با این وجود گاهی اجازه تماشای کارتون‌های خارجی را هم به من می‌دادند.

این کودک ۸ ساله خاطرنشان کرد: کالاهایی که در این فروشگاه عرضه شده، جذابیت خیلی زیادی دارد ولی خواهرم می‌گوید این کالاها با فرهنگ ما سازگار نیست. هنگامی که از خواهرم راجع به ناسازگاری این محصولات با فرهنگ کشور عزیزمان ایران پرسش می‌پرسم، او می‌گوید ما شخصیت‌های بزرگ بسیار زیادی داریم که می‌توانیم روی جلد دفترها و نوشت افزارهایمان از تصویرهای آن‌ها استفاده کنیم ولی این اتفاق این روزها کمتر رخ می‌دهد.

پس از صحبت کردن با افراد در رده‌های سنی متفاوت در این فروشگاه، به سمت در خروجی می‌روم و با احساس غرور به خاطر داشتن مفاخر در تمامی عرصه‌های تاثیرگذار و با ابراز امیدواری به تولید محصولات آموزشی با رنگ و بوی فرهنگ ایرانی، از این فروشگاه خارج می‌شوم.

منبع:میزان

انتهای پیام/

لزوم معرفی شهدا و مفاخر کشورمان به دانش آموزان ، عرضه نوشت افزار‌هایی با

بررسی شرح عرضه و فروش نوشت افزار‌هایی با رنگ و بوی بیگانه!

واژه های کلیدی: شهدای مدافع حرم | فروشگاه | استفاده | کارتون | ایرانی | آموزشی | محصولات | فروشگاه | معرفی | فرهنگ | خارجی

مطالب مرتبط
دیدگاه ها بدون دیدگاه

دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

پاسخ دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.