Admin
۱۴ نشانه هشدار دهنده سرطان که زنان از آنها چشم پوشی می کنند
نظر دهید ۱ مهر ۱۳۹۶

بسیاری از زنان ممکن است نشانه های مرتبط با بعضی امراض بخصوص سرطان را نادیده بگیرند.

۱۴ نشانه هشدار دهنده سرطان که زنان از آنها چشم پوشی می کنند

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان،در اینجا به بعضی علائم هر چند جزئی اشاره شده است است که تاکید نمی کند یک زن حتما به سرطان مبتلا شده است ولی این علائم در صورت استمرار باید جهت رد سرطان تحت پیگیری و ارزیابی قرار گیرند:

تغییرات در غدد لنفاوی: بزرگ شدن غدد لنفاوی یا توده در این غدد در زیر بغل یا گردن می تواند نشانه ای از سرطان باشد. اگر اندازه توده زیاد کردن داشت و جهت بیش از یک ماه ماندگار شد به دکتر مراجعه کنید. این اتفاق می تواند به علت عفونت هم باشد ولی باید از نظر مبتلا شدن به سرطان نیز بررسی شوید.

تب: تب ممکن است ناشی از آنفلوآنزا باشد ولی تب غیر قابل توضیح می تواند از سرطان حکایت کند. تب علامت اولیه مبتلا شدن به سرطان خون، مانند لوسمی، و یا لنفوم هست. تب می تواند نشانه متاستاز سرطان نیز باشد. اگر شما متوجه زردی پوست، و یا عوض کردن رنگ در مدفوع شدید، حتما با دکتر در تماس باشید. تب با علت ناشناخته نیاز به سی تی اسکن، ام آر آی، و اشعه ایکس قفسه سینه دارد.

۱۴ نشانه هشدار دهنده سرطان که زنان از آنها چشم پوشی می کنند

خستگی: این عارضه ناشی از بسیاری از امراض و شرایط پزشکیست ولی می تواند نشانه ای از سرطان خون، روده و معده نیز باشد. اگر خستگی غیر قابل توضیح دارید، به دکتر مراجعه کنید.

سرفه مداوم: سرفه های طولانی مدت در صورت عدم مبتلا شدن به بیماری سرماخوردگی، که بیش از سه تا چهارهفته ادامه یابد، نیاز به مشورت با دکتر دارد، بخصوص اگر شما سیگار می کشید.

کاهش وزن بدون علت: چربی سوزی بدون علت می تواند نشانه ای از مبتلا شدن به یک سرطان باشد. زمانی که این چربی سوزی در یک زن بدون رژیم غذایی یا ورزش اتفاق می افتد، باید به دنبال علت بود. سلول های سرطانی اغلب میزان زیادی از انرژی بدن را استفاده می کنند و همین امر می تواند منجر به چربی سوزی شود. پزشکان علاوه بر بررسی و ردیابی سرطان، شرایط پزشکی دیگر مانند تیروئید پرکار را بررسی خواهند کرد.

نفخ: بسیاری از زنان تجربه نفخ را به عنوان بخشی طبیعی از تناوب ماهانه خود قلمداد می کنند. ولی اگر نفخ هر روز و به مدت چند هفته ادامه یابد، باید با دکتر مشورت کرد. علائم سرطان تخمدان مشمول بر نفخ و دیگر پرسشها گوارش، و لگن هست. احساس سیری به سرعت حتی اگر خیلی هم غذا نخورده باشید، و اضطرار جهت تخلیه ادرار، نیاز به پیگیری از طریق آزمایش خون و سی تی اسکن دارد.
تغییرات سینه: این تغییرات در زنان باید مکررا آزمایش شوند. علائم و نشانه های سرطان سینه از قبیل قرمزی و ضخیم شدن پوست هست. نشانه های کهیر روی سینه جهت مدت ها نیز علامت دیگری هست. در صورتی که متوجه این تغییرات شدید، با دکتر خود حتما جهت انجام بررسی های ماموگرافی، سونوگرافی و بیوپسی مشورت کنید.

بسیاری از زنان ممکن است نشانه های مرتبط با بعضی امراض بخصوص سرطان را نادیده بگیرند.

عادات ماهانه غیر منظم: در صورت این اتفاق، جهت نگرانی علت وجود دارد. خونریزی بعد از یائسگی نیز می تواند نشانه و علامت اولیه مبتلا شدن به سرطان آندومتر باشد. زنان همچنین میل به به نادیده گرفتن خونریزی از دستگاه گوارش دارند که می تواند با خونریزی قاعدگی اشتباه گرفته شود. خونریزی گوارشی می تواند نشانه سرطان روده بزرگ باشد. جهت قطعیت این تشخیص ها دکتر سونوگرافی و بیوپسی را تجویز خواهد کرد.

تغییرات پوستی: سرطان پوست مرسوم ترین سرطان در ایالات متحده است و آن هم با علائمی از قبیل عوض کردن رنگ در پوست، خونریزی و پوسته پوسته شدن بیش از حد پوست. از آنجا که ملانوم تهاجمی ترین شکل سرطان پوست هست، در صورت بروز هر کدام از این تغییرات و دوام آنها به دکتر مراجعه کنید.

اشکال در بلع: این علامت ممکن است نشانه ای از مبتلا شدن به سرطان مری باشد. دکتر شما علاوه بر معاینات فیزیکی، به احتمال زیاد دستور آزمون هایی مانند رادیوگرافی قفسه سینه و یا آندوسکوپی را خواهد داد.

خون در مدفوع: این علامت می تواند نشانه عارضه ای خوش خیم مانند هموروئید باشد. ولی شاید به سرطان روده بزرگ نیز مربوط شود. دکتر با تجویز یک آزمایش مانند کولونوسکوپی، می تواند به این تشخیص برسد. خون در ادرار نیز می تواند نشانه سرطان مثانه یا کلیه باشد. در صورت بروز سرفه های خونی نیز باید به دکتر مراجعه کنید.

سوء هاضمه: شاید این علامت به علت وعده های غذایی پرچرب و یا بارداری باشد ولی سوء هاضمه غیر قابل توضیح می تواند از نشانه های اولیه مبتلا شدن به سرطان مری، گلو و یا معده نیز باشد.

تغییرات دهان: لکه های سفید روی زبان یا داخل دهان ممکن است از یک بیماری پیش سرطانی به نام لکوپلاکیا خبر دهد. این اوضاع در افراد سیگاری مرسوم تر است و در صورت مشاهده این لکه ها باید به دندان دکتر مراجعه کرد.

۱۴ نشانه هشدار دهنده سرطان که زنان از آنها چشم پوشی می کنند

درد: درد با علت ناشناخته ممکن است نشانه سرطان باشد.

منبع:آوای سلامت

انتهای پیام/

۱۴ علامت که خبر از سرطان در زنان می دهند

واژه های کلیدی: علائم سرطان تخمدان | نشانه های سرطان | سرطان روده بزرگ | سرطان در زنان | سرطان پوست | نشانه سرطان | آزمایش خون | مبتلا شدن | سرطان مری | سرطان خون | خونریزی

مطالب مرتبط
دیدگاه ها بدون دیدگاه

دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

پاسخ دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.