Admin
عکس نمونه چک تازه صیاد+ دسته چک صیاد چیست؟
نظر دهید ۳ مهر ۱۳۹۶

در حاشیه جلسه شورای پول و اعتبار از چک صیاد رونمایی شد. چک های یکپارچه با طرح متحدالشکل جایگزین چک های کنونی می شود. با رونمایی از سامانه صدور

عکس نمونه چک تازه صیاد+ دسته چک صیاد چیست؟

در حاشیه جلسه شورای پول و اعتبار از چک صیاد رونمایی شد. چک های یکپارچه با طرح متحدالشکل جایگزین چک های کنونی می شود.

با رونمایی از سامانه صدور یکپارچه دسته چک (صیاد) از در کنار دسته چک های متعارف که از گذشته رواج داشته، دسته چک های تازه به جریان می افتند که در کنار اتحاد شکلی، در نحوه صدور نیز از مکانیزم و منشأ یکسانی پیروی می کنند. نسل تازه دسته چک های صادره که به دسته چک صیادی معروف هستند، ارتباط متقاضی دسته چک با شعبه را به ارتباط متقاضی با یک سامانه عوض کردن می دهند. بنابراین با کنار رفتن شعبه و عوامل انسانی، فرآیند اعتبارسنجی، صدور و رصد استفاده از چک کاملا مکانیزه می شود.

دسته چک های کنونی نیز گرچه از یک بازه زمانی حدود هشت ماهه جهت استفاده برخوردار هستند، ولی از اردیبهشت سال آینده کاملا منقضی خواهند شد. به این ترتیب تا اردیبهشت سال آینده نسل تازه دسته چک ها (صیادی) در کنار نسل کنونی به گردش درخواهد آمد، ولی از سال آینده فقط نسل صیادی امکان مبادله و گردش در نظام بانکی را دارد.

عکس نمونه چک تازه صیاد+ دسته چک صیاد چیست؟

البته سیاست گذار با درنظر گرفتن کارکرد عرفی دسته چک در بازار کسب و کار گزینه نقدشوندگی را جهت چک های مدت دار حتی با موعدهای بلندمدت فعال نگه داشته هست. در واقع از اردیبهشت سال آینده نحوه وصول چک هایی که در قالب دسته چک های کنونی (غیرصیادی) صادرشده، عوض کردن می کند. چک های صادرشده در حالت فعلی از اردیبهشت ماه به بعد فقط در بانک مرجع صدور دسته چک قابل وصول و نقدشوندگی هست. سیاست گذار، بعد از آخر دوره گذار ارائه خدمات مالی به این نوع چک در قالب روش های دیگر را محدود کرده است تا از اردیبهشت فقط یک نوع چک (صیادی) در نظام بانکی گردش داشته باشد. به گفته مقام های بانک مرکزی فاز کنونی، فاز اول سامانه صیاد است و بعد از ساماندهی دسته چک ها در مرحله بعد این روند جهت چک های رمزدار و چک های مبادله ای بین بانک ها نیز به اجرا در می آید.

اهداف صیاد

به گزارش «اقتصاد نیوز»، با رونمایی از لوگوی سامانه صیاد عملا گام اجرایی پیاده سازی سامانه یکپارچه چک در کشور برداشته می شود. با راه اندازی این سیستم، بانک مرکزی موفق به صدور چک های یکپارچه می شود و همچنین اطلاعات چک به صورت آنلاین در دسترس متقاضیان است که امکان شناسایی و اعتبارسنجی را فراهم می کند. این سیستم باعث منحصر به فرد بودن چک و آنلاین بودن آن بدون در نظر گرفتن بانک صادر کننده می شود. سامانه ای که چهار نشانه «ارتقای ضریب امنیتی و اعتباربخشی به برگه چک»، «استانداردسازی جانمایی مورد نوشتاری و کم کردن عملیات تصدی گری»، «بررسی صلاحیت دارنده دسته چک از طریق سامانه های اعتبارسنجی بانک مرکزی» و «ایجاد شفافیت اطلاعاتی و جلوگیری از سوءاستفاده های ناشی از تبانی شعب در صدور دسته چک» را دنبال می کند.

بازگشت اعتبار به چک

براساس این گزارش مدیر کل بانک مرکزی در جلسه شورای پول و اعتبار، وجود این سامانه را موجب «بازگشت اعتبار به چک» دانست. اعتباری که به دلایل متفاوت از این ابزار گرفته شده است بود و عملا کاربرد چک را از یک ابزار پرداخت کوتاه مدت عوض کردن داده بود. در گذشته به علت خلأهای موجود در سیستم بانکی و اعتباری کشور و نبود قوانین مشخص و شفاف، این ابزار در یک وجه به عنوان ابزار تامین مالی در کوتاه مدت مورد استفاده قرار می گرفت و در وجه دیگر نیز به عنوان ابزار گارانتی و وثیقه مورد بهره برداری قرار گرفته بود. این درحالی است که براساس ماده ۳۱۰ قانون تجارت «چک سندی است که به موجب آن، صادر کننده مقدار یا کل وجهی را که پیش مخاطب چک دارد مسترد می کند.» به عبارت دیگر، چک مانند سفته وسیله معامله اعتباری نیست؛ ولی در شرایط کنونی از این ابزار به عنوان یک معامله اعتباری استفاده می شده است هست. این روند باعث شده است بود که در بعضی موارد افراد نتوانند جریان اعتباری خود را تنظیم و در نتیجه میزان چک های برگشتی به مرور رشد کرده هست. به همین علت است که رئیس کل بانک مرکزی فعال شدن سامانه صیاد را یکی از عوامل موثر در بازگشت اعتبار به چک عنوان کرده هست. درحال حاضر هر سال به طور میانگین بیش از ۱۲۰میلیون قطعه چک عادی در مبادلات روزانه مردم رد و بدل می شود که ارزش آن بیش از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان هست. براساس آخرین آمارها میزان چک های برگشتی در تیر ماه بالغ بر ۵/ ۱ میلیون فقره بود که ارزش آن معادل ۱۳ هزار میلیارد تومان هست. این عنوان به این معنا است که تقریبا از هر ۱۰ چک مبادله شده است در سیستم بانکی ۲ فقره از آن برگشت خورده است.

در حاشیه جلسه شورای پول و اعتبار از چک صیاد رونمایی شد. چک های یکپارچه با طرح متحدالشکل جایگزین چک های کنونی می شود. با رونمایی از سامانه صدور

استراتژی بانک مرکزی در چک های مدت دار

با توجه به اینکه مقدار زیادی از چک های قدیمی هنوز در بازار و دست اشخاص است فرآیند جایگزینی سامانه صیاد با چک های قدیمی چند ماهی به طول می انجامد و چک های صیادی به تدریج جایگزین چک های قدیمی می شوند. به گفته مسوولان چک های قدیمی (چک های فعلی) تا اردیبهشت ۹۷ کماکان بمانند شرایط کنونی توانایی نقد شدن در شبکه بین بانکی یا همان کلر را دارند. یعنی فرد دارنده چک می تواند آن را در حساب کارسازی کند، ولی از این تاریخ به بعد دیگر چک های قدیمی این توانایی را ندارند و چک هر بانک صرفا در همان بانک قابل نقد شدن است.

ورود به نظارت اعتباری

با راه اندازی سامانه صیاد از سوی بانک مرکزی، از این بعد چتر نظارتی نهاد ناظر علاوه بر گردش پولی حاصل از چک، بر جریان اعتباری پرداخت نیز گسترده می شود. روز گذشته مسوولان بانک مرکزی شاخصه های سامانه صیاد را تشریح کردند. یکی از مهم ترین شاخصه های سامانه صیاد کم کردن تنش اعتباری و زیاد کردن قدرت نظارت بر فرآیند صدور چک ها هست. با فعال شدن این سامانه عملا در بخش اعتبار پرداختی، امکان رصد جریان چک ها وجود دارد. در سال های گذشته فقدان یک سامانه جامع راجع به اطلاعات ارقام چک ها و سوابق افراد، باعث کم کردن کارآیی این ابزار شده است و در نتیجه از اعتبار این ابزار کاسته بود. با فعال شدن سامانه صیاد امکان ارزیابی واکنش‌ها بانک ها و مشتریان از سوی مقام ناظر به آسانی صورت خواهد گرفت. به گفته مسوولان، اطلاعات و عملکرد هر کسی که متقاضی دسته چک باشد از طریق یک سامانه متمرکز در صیاد استعلام می شود و در صورتی که اهلیت مورد نیاز را جهت گرفتن دسته چک داشته باشد، فرآیند صدور دسته چک جهت وی اتفاق می افتد.

عملکرد سامانه صیاد به این صورت است که با مراجعه مشتری به شعبه، ثبت اولیه درخواست صدور دسته چک از سوی کاربر شعبه انجام می پذیرد و در صورت تایید از سوی مدیر شعبه، درخواست مورد نظر به منظور استعلام، به سامانه صیاد بانک مرکزی ارسال می شود. چنانچه درخواست دهنده از نظر بانک مرکزی، واجد شرایط دریافت دسته چک باشد، درخواست مذکور از سامانه صیاد به گروه صدور دسته چک به منظور شخصی سازی و چاپ چک ارسال خواهد شد.

شماره چک یکتا

یکی دیگر از نکات قابل تامل چک های صیاد داشتن شماره یکتا هست. شماره یکتا یک شماره منحصر به فرد جهت هر برگ چک هست. این شماره به گیرنده چک امکان می دهد تا تنها با یک پیامک از میزان اعتبار فرد صادر کننده چک مطلع شود. با پیامک شماره یکتا به شماره ای که اعلام می شود، اطلاعات پایه فرد صادر کننده چک جهت گیرنده چک ارسال می شود. نشانه از این کار کم کردن تنش های ناشی از صدور چک های بالامحل به وسیله افراد کم اعتبار هست. همچنین با این سامانه ابعاد چک های متفاوت دولتی و خصوصی در یک استاندارد مناسب قرار می گیرد و در نتیجه امکان جعل این چک که کمتر خواهد شد. در این خصوص وجه تمایز، هریک از چک ها تنها درج نام و آرم بانک صادر کننده هست. با صدور این نوع چک ها به محض آنکه نخستین چک شخص برگشت بخورد، به علت وجود امکان استعلام و مطلع شدن افراد مبنی بر فاقد بودن اعتبار، بنابراین از اخذ چک های کسانی که بدحساب هستند اجتناب می شود و این می تواند بسیاری از پرونده های قضایی مرتبط را کم کردن دهد.

حذف قدرت شعب در صدور دسته چک

از شاخصه های دیگر دسته چک های سامانه صیاد می توان به از بین بردن نقش شعب بانکی در صدور دسته چک اشاره کرد. در این سامانه دیگر شعب بانکی مرجع صدور دسته چک نیستند، بلکه فرد درخواست کننده دسته چک از طریق سامانه بانک مرکزی اعتبارسنجی شده است و دسته چک برایش صادر می شود. دسته چک صیاد متحدالشکل است و تنها لوگوی بانک ها وجه تمایز آنها از یکدیگر هست. این درحالی بود که در سال های گذشته، امکان صدور دسته چک براساس روابط شعب و مشتریان شکل گرفته شده است بود و راستی آزمایی شفافی جهت فرد دارای چک وجود نداشت. در نتیجه این امکان وجود داشت که افراد پرریسک با سوابق نامناسب از مزیت این ابزار پرداخت بهره مند می شدند.

عکس نمونه چک تازه صیاد+ دسته چک صیاد چیست؟

واژه های کلیدی: بانک مرکزی | روز گذشته | استفاده | اردیبهشت | استفاده | مرکزی | شماره | سیستم | ابزار | اعتبار

عکس نمونه چک تازه صیاد+ دسته چک صیاد چیست؟

عکس نمونه چک تازه صیاد+ دسته چک صیاد چیست؟

مطالب مرتبط
دیدگاه ها بدون دیدگاه

دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

پاسخ دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.