Admin
اعمال روز و شب عرفه+ روز عرفه چه روزی است؟ تاریخ روز عرفه ۹۶
نظر دهید ۴ شهریور ۱۳۹۶

معنی عرفه ، تاریخ روز عرفه ۹۶ ، روز عرفه چه روزیست ،  نام دیگر روز عرفه ، روز عرفه چیست؟ ، روز عرفه اعمال ، عروسی در روز

اعمال روز و شب عرفه+ روز عرفه چه روزی است؟ تاریخ روز عرفه ۹۶

معنی عرفه ، تاریخ روز عرفه ۹۶ ، روز عرفه چه روزیست ،  نام دیگر روز عرفه ، روز عرفه چیست؟ ، روز عرفه اعمال ، عروسی در روز عرفه ، روز عرفه چه روزی است ، روز عرفه در جدول ، نماز روز عرفه چگونه است ،شب عرفه چیست

در حل جدول کلمات متقاطع، جهت پرسش «روز عرفه» می توانید از پاسخ “وتر” استفاده نمایید.

اعمال روز و شب عرفه+ روز عرفه چه روزی است؟ تاریخ روز عرفه ۹۶

روز نهم ماه ذی الحجه الحرام را روز عرفه نامیده اند

تاریخ روز عرفه ۱۳۹۶ – ۲۰۱۷

پنجشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۶ روز عرفه است.

روز عرفه از اعیاد عظیم است اگر چه به اسم عید نامیده نشده است ولی ابن روز نیایش و مناجات با خالق هستی؛

چرا که در این روز، درهای رحمت الهی بر روی همه بندگان به خاص گنهکاران گشوده است و همه گنهکاران در این روز، چشم امید خود را به خدای خود دوخته اند و از دنیا بریده و به خدا نزدیک می شوند.

معنی عرفه ، تاریخ روز عرفه ۹۶ ، روز عرفه چه روزیست ،  نام دیگر روز عرفه ، روز عرفه چیست؟ ، روز عرفه اعمال ، عروسی در روز

در این روز دعا به استجابت نزدیک است و هر ناامیدی، امیدوار بر در منزل الهی دست هایش را به دعا باز می کند.

در حدیثی از پیشوای ششم شیعیان، امام جعفر صادق(ع) آمده است:

«اگر شخص گناه کاری نتواند در شب های قدر، از قدر و منزلت خود به نحو احسن استفاده کند وبهره گیرد، می تواند در این روز (روز عرفه) از رحمت الهی برخوردار گردد.»

اما آیا این روز، به روز عرفه مشهور است و یا به بیان دیگر، وجه تسمیه این روز چیست؟

در پاسخ به این پرسش می توان گفت؛ عرفات، نام منطقه وسیعى است با مساحت حدود ۱۸ کیلومتر مربع در شرق مکه معظمه، اندکى متمایل به جنوب که در میان راه طائف و مکه قرار گرفته است وزائران بیت ‏الله الحرام در نهم ذى الحجه، از ظهر تا غروب در این منطقه حضور دارند.

در نقلى آمده است که آدم و حوا بعد از هبوط از بهشت و آمدن به کره خاکى، در این سرزمین یکدیگر را یافتند و به همین دلیل، این منطقه «عرفات» و این روز «عرفه» نام گرفته است.

اعمال روز و شب عرفه+ روز عرفه چه روزی است؟ تاریخ روز عرفه ۹۶

همچنین گفته اند که جبرئیل هنگامی که مناسک حج را به ابراهیم می آموخت، چون به عرفه رسید به او گفت «عرفت» و او پاسخ داد آری، لذا به این نام خوانده شد و نیز گفته اند باعث آن این است که مردم از این جایگاه به گناه خود اعتراف می کنند و بعضی آن را جهت تحمل صبر و رنجی می دانند که جهت رسیدن به آن باید مجبور شد. آیا که یکی از معانی «عرف» صبر و شکیبایی و تحمل است.

فلسفه روز عرفه چیست ؟

روایت شده است که حضرت امام زین العابدین علیه السلام در روز عرفه صدای سائلی را که از مردم کمک می نمود شنید، و به او فرمود: وای بر تو آیا از غیر خدا پرسش می کنی در این روز و حال آن که امید می رود در این روز جهت فرزند های در شکم که فضل خدا مشمول بر آنها شود و سعید گردند …

پس در این روز در زیر آسمان روند و اعتراف و اقرار کنند نزد حق تعالی به گناهان خود تا سعادتمند گردند به ثواب عرفات و گناهانشان آمرزیده گردد و مشغول گردند به اعمال و ادعیه عرفه که از حجج طاهره علیهم السلام روایت شده است هست؛ جهت اطلاع زیاد به کتاب مفاتیح الجنان، شیخ عباس قمی اعمال روز عرفه مراجعه نمایید.

عرفات نام جایگاهی است که حاجیان در روز عرفه (نهم ذی الحجه) در آنجا توقف می کنند و به دعا و نیایش میپردازند و بعد از برگزاری نماز ظهر و عصر به مکه مکرمه باز میگردند و وجه تسمیه آنرا چنین گفته اند که جبرائیل علیه السلام هنگامی که مناسک را به ابراهیم می آموخت، چون به عرفه رسید به او گفت «عرفت» و او پاسخ داد آری، لذا به این نام خوانده شد.

معنی عرفه ، تاریخ روز عرفه ۹۶ ، روز عرفه چه روزیست ،  نام دیگر روز عرفه ، روز عرفه چیست؟ ، روز عرفه اعمال ، عروسی در روز

و نیز گفته اند باعث آن این است که مردم از این جایگاه به گناه خود اعتراف میکنند و بعضی آن را جهت تحمل صبر و رنجی میدانند که جهت رسیدن به آن باید مجبور شد. آیا که یکی از معانی «عرف» صبر و شکیبایی و تحمل هست. (۱)

حضرت آدم (ع) در عرفات:

فَتَلَقی آدَمُ مِنْ رَبِّه کَلماتًُ فتابَ عَلیهِ اِنَّه’ هو التَّوابُ الرّحیمْ

آدم از پروردگارش کلماتی دریافت داشت و با آن بسوی خدا بازگشت و خداوند، توبه او را پذیرفت، چه او توبه پذیر مهربان است.

اعمال روز و شب عرفه+ روز عرفه چه روزی است؟ تاریخ روز عرفه ۹۶

طبق روایت امام صادق(ع)، آدم (ع) بعد از خروج از جوار خداوند، و فرود به دنیا، چهل روز هر بامداد بر فرار کوه صفا با چشم گریان در حال سجود بود، جبرئیل بر آدم فرود آمد و پرسید:

ـ آیا گریه می کنی ای آدم؟

ـ چگونه می توانم گریه نکنم در حالیکه خداوند مرا از جوارش بیرون رانده و در دنیا فرود آورده است.

ـ ای آدم به درگاه خدا توبه کن و بسوی او بازگرد.

ـ چگونه توبه کنم؟

جبرئیل در روز هشتم ذیحجه آدم را به منی برد، آدم شب را در آنجا ماند. و صبح با جبرئیل به صحرای عرفات رفت، جبرئیل بهنگام خروج از مکه، احرام بستن را به او یاد داد و به او لبیک گفتن را آموخت و چون بعد از ظهر روز عرفه فرا رسید تلبیه را قطع کرد و به دستور جبرئیل غسل نمود و بعد از نماز عصر، آدم را به وقوف در عرفات واداشت و کلماتی را که از پروردگار دریافت کرده بود به وی اموزش داد، این کلمات عبارت بودند از:

خداوندا با ستایشت تو را تسبیح می گویم سُبحانَکَ اللهُمَ وَ بِحمدِک

جز تو خدایی نیست لا الهَ الاّ اَنْتْ

کار بد کردم و بخود ظلم نمودم عَمِلْتُ سوء وَ ظَلَمْتُ نَفْسی

به گناه خود اعتراف می کنم وَ اِعْتَرِفْتُ بِذَنبی اِغْفرلی

تو مرا ببخش که تو بخشنده مهربانی اِنَّکَ اَنْتَ اَلغَفور الرّحیمْ

آدم (ع) تا بهنگام غروب آفتاب همچنان دستش رو به آسمان بلند بود و با تضرع اشک می ریخت، وقتیکه آفتاب غروب کرد همراه جبرئیل روانه مشعر شد، و شب را در آنجا گذراند. و صبحگاهان در مشعر بپاخاست و در آنجا نیز با کلماتی به دعا پرداخت و به درگاه خداوند توبه گذاشت……

حضرت ابراهیم (ع) در عرفات

در صحرای عرفات، جبرئیل، پیک وحی الهی، مناسک حج را به حضرت ابراهیم (ع) نیز آموخت و حضرت ابراهیم (ع) در برابر او می فرمود: عَرِفتُ، عَرِفتُ (شناختم، شناختم).

پیامبر اسلام (ص) در عرفات

و نیز دامنه کوه عرفات در وقت صدر اسلام کلاس صحرایی پیامبر اسلام (ص) بود و بنا به گفته مفسرین آخرین سوره قرآن در صحرای عرفات بر پیغمبر (ص) نازل شد و پیغمبر این سوره را که از جامع ترین سوره های قرآن است و دارای میثاق و پیمانهای متعدد با ملل یهود، مسیحی و مسلمان و علمای آنها می باشد، و قوانین و احکام کلی اسلام را در بر دارد، به مردم و شاگردانش اموزش فرمود.

و طبق مشهور میان محدثان پیامبر (ص) در چنین روزی سخنان تاریخی خود را در اجتماعی عظیم و با شکوه حجاج بیان داشت:

…… ای مردم سخنان مرا بشنوید! شاید دیگر شما را در این نقطه ملاقات نکنم. شما به زودی بسوی خدا باز می گردید. در آن دنیا به اعمال نیک و بد شما پیگیری میشود. من به شما توصیه می کنم هرکس امانتی نزد اوست باید به صاحبش برگرداند. هان ای مردم بدانید ربا در آئین اسلام اکیداً حرام هست. از پیروی شیطان بپرهیزید. به شما سفارش می کنم که به زنان نیکی کنید لیکن آنان امانت های الهی در دست شما هستند و با قوانین الهی برشما حلال شده است اند.

هر مسلمانی با مسلمان دیگر برادر است و مسلمانان دنیا با یکدیگر برادرند و چیری از اموال مسلمانان بر مسلمان دیگری  حلال نیست مگر این که به طیب خاطر به دست آورده باشد.

اعمال شب و روز عرفه/ آخرین وصیت پیامبر(ص) در عرفات

اسرار وقوف در عرفات

امیرالمؤمنین امام علی  (ع) راجع به راز وقوف در عرفات فرمود: “عرفات خارج از مرز حرم است و مهمان خدا باید بیرون دروازه، آنقدر تضرّع کند تا لایق ورود حرم شود.” از این رو شب و روز عرفه دعاهای مخصوص دارد که جزو فضایل برجسته و وظایف مهم روز عرفه هست. بنابراین، خداوند این گونه مهمانان خود را جهت ورود در منزل ای که انبیا علیهم السلام به طهارت آن قیام و اقدام کرده اند: “و عهدنا إلی إبراهیم و إسمـعیل أن طهّرا بیتی”. تطهیر و پاک می کند؛ لیکن خداوند در منزل پاک، تنها مهمانان پاک را می پذیرد.

امام سجاد (ع) فرمود: عصر روز عرفه و ظهر روز دهم که حاجیان در منا حضور دارند، خدای سبحان بر ملائکه افتخار می کند و می فرماید: اینان بندگان من هستند که از راه‎های دور و نزدیک با پرسشها بسیار به اینجا آمده و بسیاری از لذّت‎ها را بر خود حرام کرده و بر شن‎های بیابان‎های عرفات و منا خوابیده و این چنین با اشخاص غبارآلود در پیشگاه من اظهار عجز و ذلّت می کنند. اینک به شما اجازه دادم تا آنان را ببینید. آن وقت ملائکه حق به اذن خداوند بر دل‎ها و رازها نهان آنها آگاه می شوند.

خدای سبحان به زائران راستین منزل خود مباهات می کند، با این که عزت و فخر انسان در بندگی جهت خدا و بودنِ تحت ربوبیت اوست؛ همانگونه که در مناجات امیرالمؤمنین علی علیه السلام آمده است: “إلهى کَفی بى عِزّاً أن أکون لک عبداً و کَفی بى فَخْراً أن تکون لى ربّاً أنت کما أُحبُّ، فاجعلْنى کما تُحبُّ.”

شایسته است در روز عرفه حج گزار از “جبل الرّحمه” که در سرزمین عرفات واقع است اوج رفته، دعایی را که سالار شهیدان حسین بن علی (ع) در جانب چپ آن کوه رو به کعبه ایستاد و خواند، بخواند.

امام سجاد (ع) فرمود: راز بالای کوه رحمت رفتن این است که انسان بداند خداوند نسبت به هر زن و مرد مسلمان رئوف و مهربان بوده و متولی هر زن و مرد مسلمان هست. گرچه خدای سبحان نسبت به همگان ولایت تکوینی دارد و او ولیِّ همه است: “هنالک الوَلایه لله الحقِّ” و گرچه رحمت عام خدا فراگیر و مشمول بر همه موجودات است: “رحمتی وسعت کلّ شیء” و “کتب ربّکم علی نفسه الرَّحمه” لیکن رحمت خاص او خاص پرهیزکاران است: “رحمتی وسعت کلّ شیء فسأکتبها للّذین یتّقون.” مستفاد از مجموع دو آیه اخیر این است که خداوند بر خودش مورد نیاز کرده است که رحمت خاص را به پرهیزکاران عطا کند.

پذیرش توبه حضرت آدم(ع) و آموزش مناسک حج در صحرای عرفات

فَتَلَقی آدَمُ مِنْ رَبِّه کَلماتُفتابَ عَلیهِ اِنَّه’ هو التَّوابُ الرّحیمْ ؛ آدم از پروردگارش کلماتی دریافت داشت و با آن به سوی خدا بازگشت و خداوند، توبه او را پذیرفت، چه او توبه‎پذیر مهربان است.

طبق روایت امام صادق(ع)، آدم (ع) بعد از خروج از جوار خداوند، و فرود به دنیا، چهل روز هر بامداد بر فرار کوه صفا با چشم گریان در حال سجود بود، جبرئیل بر آدم فرود آمد و پرسید: چرا گریه می‎کنی ای آدم؟ آدم(ع) گفت: چگونه می‎توانم گریه نکنم در حالی که خداوند مرا از جوارش بیرون رانده و در دنیا فرود آورده است.

جبرئیل به حضرت آدم(ع) گفت که به درگاه خداوند توبه کند و آن وقت جبرئیل در روز هشتم ذیحجه آدم را به منا برد، آدم شب را در آنجا ماند. و صبح با جبرئیل به صحرای عرفات رفت، جبرئیل به هنگام خروج از مکه، احرام بستن را به او یاد داد و به او لبیک گفتن را آموخت و چون بعد از ظهر روز عرفه فرا رسید تلبیه را قطع کرد و به دستور جبرئیل غسل نمود و بعد از نماز عصر، آدم را به وقوف در عرفات واداشت و کلماتی را که از پروردگار دریافت کرده بود به وی اموزش داد، و آن کلمات این بود: سُبحانَکَ اللهُمَ وَ بِحمدِک؛ لا الهَ الاّ اَنْتْ ؛عَمِلْتُ سوء وَ ظَلَمْتُ نَفْسی ؛ وَ اِعْتَرِفْتُ بِذَنبی اِغْفرلی؛ اِنَّکَ اَنْتَ الغَفور الرّحیمْ.

آدم (ع) تا به هنگام غروب آفتاب همچنان دستش رو به آسمان بلند بود و با تضرع اشک می‎ریخت، هنگامی که که آفتاب غروب کرد همراه جبرئیل روانه مشعر شد، و شب را در آنجا گذراند. و صبحگاهان در مشعر بپاخاست و در آنجا نیز با کلماتی به دعا پرداخت و به درگاه خداوند توبه گذاشت.

در صحرای عرفات، جبرئیل، پیک وحی الهی، مناسک حج را به حضرت ابراهیم(ع) نیز آموخت و حضرت ابراهیم(ع) در برابر او می‎فرمود: عَرِفتُ، عَرِفتُ (شناختم، شناختم).

آخرین سفارش پیامبر اکرم(ص) در عرفات

دامنه کوه عرفات در وقت صدر اسلام کلاس صحرایی پیامبر اکرم (ص) بود و بنا به گفته مفسرین آخرین سوره قرآن در صحرای عرفات بر پیغمبر نازل شد و پیغمبر این سوره را که از جامع‎ترین سوره‎های قرآن است و دارای میثاق و پیمان‎های متعدد با ملل یهود، مسیحی و مسلمان و علمای آنها می‎باشد، و قوانین و احکام کلی اسلام را در بر دارد، به مردم و شاگردانش اموزش فرمود.

و بنا بر قول مشهور میان محدثان، پیامبر در چنین روزی سخنان تاریخی خود را در اجتماعی عظیم و با شکوه حجاج بیان داشت: … ای مردم سخنان مرا بشنوید! شاید دیگر شما را در این نقطه ملاقات نکنم. شما به زودی به سوی خدا باز می‎گردید. در آن دنیا به اعمال نیک و بد شما پیگیری می‎شود. من به شما توصیه می‎کنم هر کس امانتی نزد اوست باید به صاحبش برگرداند. هان ای مردم بدانید ربا در آئین اسلام اکیداً حرام هست. از پیروی شیطان بپرهیزید. به شما سفارش می‎کنم که به زنان نیکی کنید لیکن آنان امانت‎های الهی در دست شما هستند، و با قوانین الهی بر شما حلال شده‎اند.

… من در میان شما دو چیز به یادگار می‎گذارم که اگر به آن دو چنگ زنید گمراه نمی‎شوید، یکی کتاب خدا و دیگری سنت و (عترت) من است.هر مسلمانی با مسلمان دیگر برادر است و همه مسلمانان دنیا با یکدیگر برادرند و چیزی از اموال مسلمانان بر مسلمانی حلال نیست مگر این که آن را به طیب خاطر به دست آورده باشد … .

صحرای عرفات همایش آشنایی امام حسین (ع)

حضرت سیدالشهدا، امام حسین (ع) نیز بعد از ظهر روز عرفه همراه با فرزندان و گروهی از اصحاب از خیمه‎های خود در صحرای عرفات بیرون آمدند، و روی به دامن «کوه رحمت» نهادند و در سمت چپ کوه رو به کعبه، همایشی تشکیل دادند، که عنوان آن به مناسبت روز عرفه (روز شناخت)، آشنایی و سازندگی بود.

اعمال شب عرفه

شب نهم از شب‎های متبرک و شب مناجات با قاضى الحاجات است و توبه در آن شب مقبول و دعا در آن مستجاب هست. عبادت در این شب، اجر صد و هفتاد سال عبادت را دارد. براى شب عرفه چند عمل وارد شده است است:

>1- دعایی که با این عبارت شروع می‎شود، خوانده شود اَللّهُمَّ یا شاهِدَ کُلِّ نَجْوى وَ مَوْضِعَ کُلِّ شَکْوى وَ عالِمَ کُلِّ خَفِیَّهٍ وَ مُنْتَهى کُلِّ حاجَهٍ یا مُبْتَدِئاً که روایت شده است هر کس آن را در شب عرفه یا در شب‎هاى جمعه بخواند خداوند او را بیامرزد.

۲- [به نقل کفعمى ] تسبیحات عشر را که در اعمال روز عرفه آمده است هزار مرتبه خوانده شود .

۳- دعاء اللّهُمَّ مَنْ تَعَبَّاَ وَ تَهَیَّاَ را که در روز عرفه و شب و روز جمعه نیز وارد هست، خوانده شود.

۴- زیارت امام حسین (ع).

اعمال روز عرفه

براى این روز اعمالی ذکر شده است است:

۱- غسل که مستحب است قبل از زوال انجام شود .

۲- زیارت امام حسین(ع) که از هزار حج و هزار عمره و هزار جهاد بالاتر است و احادیث، در کثرت فضیلت زیارت آن حضرت در این روز متواتر است و اگر کسى توفیق یابد که در این روز در تحت قُبّه مقدّسه آن حضرت باشد ثوابش کمتر از کسى که در عرفات است نیست.

۳- بعد از نماز عصر پیش از آن که مشغول به خواندن دعاهاى عرفه شود در زیر آسمان دو رکعت نماز بجا آورد و نزد حق تعالى به گناهان خود اعتراف و اقرار کند تا به ثواب عرفات رستگار شود و گناهانش آمرزیده گردد. بعد چون وقت زوال شد زیر آسمان رَوَد و نماز ظهر و عصر را با رکوع و سجود نیکو به عمل آورد و چون فارغ شود دو رکعت نماز اقامه کند. در رکعت اوّل بعد از حمد، توحید و در دوم بعد از حمد، قُل یا اَیُّهَا الْکافِروُنَ خوانده شود. و بعد از آن چهار رکعت نماز گزارد که در هر رکعت بعد از حمد، توحید پنجاه مرتبه بخواند. که این نماز، همان نماز حضرت امیرالمؤمنین (ع) است.

۴- تسبیحات حضرت رسول صَلَّى اللهِ عَلِیهِ وَ آله در روز عرفه

۵- دعای ام داود خوانده شود.

۶-دعای امام حسین(ع) در روز عرفه

۷- در آخر روز عرفه این دعا خوانده شود:

یا رَبِّ اِنَّ ذُنُوبى لا تَضُرُّکَ وَاِنَّ مَغْفِرَتَکَ لى لا تَنْقُصُکَ فَاَعْطِنى ما لا

پروردگارا همانا گناهان من زیانى به تو نزند و محققاً آمرزش تو از من نقصانى به تو نرساند بعد عطا کن به من

یَنْقُصُکَ وَاغْفِرْ لى ما لایَضُرُّکَ و ایضا بخوان : اَللّهُمَّ لا تَحْرِمْنى خَیْرَ ما

آنچه را نقصانت نرساند و بیامرز برایم آنچه را زیانت نزند * خدایا محرومم مکن از آن خیرى که

عِنْدَکَ لِشَرِّ ما عِنْدى فَاِنْ اَنْتَ لَمْ تَرْحَمْنى بِتَعَبى وَ نَصَبى فَلا

نزد تو است بخاطر آن شرى که در پیش من است بعد اگر تو به زحمت و خستگیم رحم نمى کنى پس

تَحْرِمْنى اَجْرَ الْمُصابِ عَلى مُصیبَتِهِ

محرومم مدار از پاداش مصیبت دیده اى بر مصیبتش.

۸- دعای مشلول خوانده شود.

واژه های کلیدی: روایت امام صادق | اعمال روز | مسلمانان | پیامبر | چگونه | اسلام | آسمان | پیامبر | خداوند | اعتراف

اعمال روز و شب عرفه+ روز عرفه چه روزی است؟ تاریخ روز عرفه ۹۶

اعمال روز و شب عرفه+ روز عرفه چه روزی است؟ تاریخ روز عرفه ۹۶

اعمال روز و شب عرفه+ روز عرفه چه روزی است؟ تاریخ روز عرفه ۹۶

اعمال روز و شب عرفه+ روز عرفه چه روزی است؟ تاریخ روز عرفه ۹۶

اعمال روز و شب عرفه+ روز عرفه چه روزی است؟ تاریخ روز عرفه ۹۶

اعمال روز و شب عرفه+ روز عرفه چه روزی است؟ تاریخ روز عرفه ۹۶

اعمال روز و شب عرفه+ روز عرفه چه روزی است؟ تاریخ روز عرفه ۹۶

اعمال روز و شب عرفه+ روز عرفه چه روزی است؟ تاریخ روز عرفه ۹۶

مطالب مرتبط
دیدگاه ها بدون دیدگاه

دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

پاسخ دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.