Admin
آیا مایکروسافت در خریدlinkedlnولخرجی کرده است؟
, , نظر دهید ۲۷ خرداد ۱۳۹۵

آیا مایکروسافت در خریدlinkedlnولخرجی کرده است؟

خبر خرید لینکدین توسط مایکروسافت در بحبوحه نمایشگاه E3 منتشر شد و بیشتر اقتصاددانان به آن پرداختند و در دنیای تکنولوژی زیر ذره بین قرار نگرفت، حال با گذر از نمایشگاه، شاید بتوان دقیق تر به خرید ردموندی ها نگاه کرد و به بررسی مزایا و معایب این خرید پرداخت و در کنار آن ها، این سوال را پرسید: آیا لینکدین ارزش این هزینه گزاف را داشت؟ردموندی ها و در راس آن ساتیا نادلا، حاضر به پرداخت ۲۶.۲ میلیارد دلار برای خرید شرکت لینکدین شدند. خریدی که باعث شد ارزش هر برگ سهام لینکدین ۵۰% افزایش یابد. این خرید در حالی اتفاق می افتد که مایکروسافت در سال ۲۰۱۱ اسکایپ را به مبلغ ۸.۵ میلیارد تصاحب کرد. حال برخی تحلیل گران، از خرج اضافه ی مایکروسافت در این مسیر می گویند و برخی دیگر معتقدند که این نیرو در دنیای مدرن امروز برای پیشرفت هرچه بیشتر ویندوز لازم بوده است. این معامله بزرگترین معامله دوران ریاست ساتیا نادلا به حساب می آید. نادلا روز دوشنبه این معامله را فاز بعدی رشد مایکروسافت خوانده بود. اما همچنان برخی تحلیل گران معتقدند که مبلغی بسیار زیادتر از ارزش لینکدین خرج شده است. مبلغی که این معامله را به ششمین معامله ی بزرگ دنیای تکنولوژی تبدیل کرد.

آیا مایکروسافت در خریدlinkedlnولخرجی کرده است؟

Roger Kay، موسس کمپانی Endpoint Technologies معتقد است که خرید لینکدین ممکن است داستانی شبیه به نوکیا رقم بزند. مایکروسافت نوکیا را با ۷.۲ میلیارد دلار خرید، اما آن ها تابستان گذشته به اشتباه خود اعتراف کردند. قیمت خرید این شرکت نشان می دهد که هشت برابر قیمت اصلی لینکدین به آن ها پرداخت شده است.

تحلیل گر UBS عنوان می کند: “مایکروسافت هیچ وقت معامله گر و تصاحب گر خوبی نبوده است”. Sara Hindlian می گوید: “معتقدیم مایکروسافت برای شرکتی که شاخص بورس آن منفی است، ولخرجی کرده است”. بر اساس امار و ارقام مقدار هر سهم این شرکت ۱۰% سالانه افت کرده است.

در این بین برخی کارشناسان معتقدند، ممکن است این معامله به مدرن تر شدن مایکروسافت و خدماتش کمک کند و این سرمایه گذاری ارزش دارد. تحلیل گر Monnes Crespi درباره این همکاری می گوید: “وقتی از بالا به این قضیه نگاه کنیم، متوجه می شویم که هزینه ی صرف شده در قیاس با پول نقد در جریان ۱۰۵ میلیارد دلاری مایکروسافت خیلی کوچک است.”

آیا مایکروسافت در خریدlinkedlnولخرجی کرده است؟

مدیرعامل مایکروسافت، یکی از اهداف خرید لینکدین را توانمند کردن مشتریان در استفاده از نرم افزارهای دینامینک، One Drive ، آفیس ۳۶۵ و اسکایپ عنوان کرده است. Cakmak دراین باره می گوید: این سرمایه گذاری به جذب مشتریان بیشتر و وابستگی بیشتر ان ها منجر خواهد شد. همچنین تحلیل گران Citi و Stifel نیز معتقدند که این استراتژی کاملا قابل درک و موثر است، این ادغام راه های جدیدی برای آن ها می گشاید و هزینه ی معاملات در طول زمان توجیه خواهند شد.

همچنین موسس شرکت مشاوره Enderle از این معامله استقبال کرده است و در نقد خود، Microsoft Azure را هدف قرار داده: این پلتفرم ابری درحال رقابت با خدمات وب امازون است، حال در صورت ادغام با لینکدین، می تواند خدمات بیشتری در اختیار افراد قرار دهدو سودمند تر شود. این خرید آغازی بزرگ در تغییر گفتگوهای افراد است تا فعالان تجاری تصمیماتی در فضای فن آوری بگیرند و و این پاسخی قوی به تهدیدات آمازون است!

آیا به نظر شما، هزینه ی بسیار زیادی برای این معامله خرج شده است؟ یا ارزشش را داشته؟

مطالب مرتبط
دیدگاه ها بدون دیدگاه

دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

پاسخ دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.