Admin
تغییرات خلق الساعه،آفت اقتصاد کشور عزیزمان ایران ، تثبیت قیمت تعرفه ها،آرزو یا واقعیت ؟
نظر دهید ۴ مهر ۱۳۹۶

تثبیت قیمت تعرفه ها،یکی از مولفه های تاثیرگذار در انسداد مسیرها و منافِذِ سوء استفاده به شمار می رود،امری که چندی پیش وزیر صنعت ،معدن و تجارت آن

تغییرات خلق الساعه،آفت اقتصاد کشور عزیزمان ایران ، تثبیت قیمت تعرفه ها،آرزو یا واقعیت ؟

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان،نرخ تعرفه ها همواره به عنوان یکی از مباحث و موارد حساس و چالش برانگیز در حوزه تجارت مطرح بوده است.

برخی از کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی معتقدند،در سایه نوساناتی که در قیمت تعرفه ها ایجاد می شود، بخش ها و گروه هایی متنفع می شوند و همین نفع اقتصادی،مانعی جدی جهت حصول موفقیت در وعده مذکور (تثبیت قیمت تعرفه ها)محسوب می شود.

به واقع،در سایه تثبیت قیمت تعرفه ها،دورنمای با ثبات تری جهت فعالان اقتصادی ایجاد می شود و در ثبات ایجاد شده،ریسک فعالیت های اقتصاد به کمترین میزان ممکن کم کردن می یابد.

تغییرات خلق الساعه،آفت اقتصاد کشور عزیزمان ایران ، تثبیت قیمت تعرفه ها،آرزو یا واقعیت ؟

بدون تردید،هر آنچه ریسک فعالیت های اقتصادی در کشور شدت یافتن شود به همان میزان میل و رغبت سرمایه داران،سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی جهت نقش آفرینی در چنین عرصه ای کمرنگ تر خواهد شد و در نقطه مقابل،کاهش ریسک فعالیت های تجاری و اقتصادی،چنان انگیزه و رغبتی را ایجاد می کند که سرمایه گذاران اقتصادی جهت حضور درآن،به مسابقه با یکدیگر خواهند پرداخت.

در طول سالیان گذشته،برخی از تصمیمات و قوانین خلق الساعه چنان آسیب و خساراتی به کشور تحمیل کرده که به تبع هر آنچه از دامنه و ضریب تصمیمات مذکور کاسته شود به همان میزان شاهد حصول موفقیت های اقتصادی فزاینده تری خواهیم بود.

در اکثریت قریب به اتفاقِ اقتصادهای موفق و قدرتمند دنیا از ثبات اقتصادی به عنوان یکی از مولفه های اساسی در توسعه اقتصادی یاد می شود.

به واقع یکی از مهم ترین اهداف دشمن های و معاندان نظام و انقلاب از القاء بی ثباتی،نا امنی و کوبیدن بر طبل جنگ از سوی آنها علیه ایران،با همین نشانه عملیاتی و طراحی می شود که به جامعه جهانی این تصور و تلقی را تحمیل کنند که کشور کشور عزیزمان ایران با ثبات نیست و به تبع هر آنچه این ذهنیت تعمیق و تشویق شود، میل به سرمایه گذاری و جذب همکاری بخش شخصی در کشور با ولی و اگرهای بیشتری همراه می شود و این روند نامیمون در میان مدت و بلند مدت حامل و حاوی خسارات و آسیب هایی جدی به اقتصاد کشور خواهد بود.

تثبیت قیمت تعرفه ها،یکی از مولفه های تاثیرگذار در انسداد مسیرها و منافِذِ سوء استفاده به شمار می رود،امری که چندی پیش وزیر صنعت ،معدن و تجارت آن

فارغ از ابعاد و تبعات جهانی و بین المللی تبلیغات منفی علیه ایران،در بُعد داخلی احساس بی ثباتی اقتصادی در توسعه و شکوفایی حوزه تولید نیز تاثیرگذار می باشد.

به واقع در صورت وجود ثبات اقتصادی حداکثری،تولید کننده یک محصول خاص،قادر خواهد بود با برنامه ریزی بلند مدت و اصولی،مسیر پیشرفت تولیدی و اقتصادی مورد نظر خویش را بصورت منطقی و معقولانه تری ترسیم کند در غیر اینصورت در فضا و شرایِطِ ولی و اگرها،گمانه زنی ها و شایدها و بایدها،به تبع ریسک سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی نیز شدت یافتن می شود.

یکی از مصادیق این بی ثباتی به نوسانات و تغییرات خلق الساعه در قیمت تعرفه ها باز می گردد،موضوعی که بعضا در حوزه تعریف،تصویب و ابلاغ قوانین نیز مشاهده می شود.

محمد لاهوتی،از اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران،در ارتباط با تغییرات و نوسانات این چنینی می گوید: رویکردهای مختلفی که بصورت سلیقه ای و از اوج به پایین در قوانین و مقررات ظهور و بروز پیدا می کند،تاثیر سازنده و مثبتی بر فضای کسب و کار کشور نخواهد داشت.

وی می افزاید:به واقع،تغییراتی که به انحای متفاوت در زیاد کردن ناگهانی تعرفه واردات،عوارض صادرات و یا محدودیت هایی که در واردات کالاها از طریق ثبت سفارش(بصورت خلق الساعه)شاهد آن هستیم به مانعی جدی جهت کسب رتبه ای قابل قبول جهانی در محیط کسب و کار کشور مبدل شده است است.

تثبیت و اصلاح تعرفه ها،روند شکوفایی اقتصادی کشور را تسریع می کند

مهدی تقوی،کارشناس اقتصادی،در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با اشاره به نقش تعیین کننده تعرفه ها و عوارض دریافتی در حصول اهداف از پیش تعیین شده است صادرات و واردات کشور، عنوان کرد:در سایه برنامه ریزی مدون و اصولی و ترسیم و تعریف چشم انداز بلند مدت و در نظرگرفتن سیر و مسیری با ثبات جهت تامین و دستیابی به اهداف مرتبط با آن،می توان مسیر مذکور را به نحو شایسته تر و البته با سرعت و شتاب فزاینده تری طی کرد.

تغییرات خلق الساعه،آفت اقتصاد کشور عزیزمان ایران ، تثبیت قیمت تعرفه ها،آرزو یا واقعیت ؟

وی افزود:انتظار می رود در تعریف تعرفه و عوارض،ضمن در نظر گرفتن مصالح و منافع ملی،از کشورهایی که در عرصه اقتصادی موفق عمل نموده اند،الگو برداری مورد نیاز در دستور کار قرار گیرد.
کارشناس اقتصادی گفت:یکی از نشانه ها و مصادیق حمایت از تولید داخلی به ساز و کار و نحوه تعیین تعرفه واردات و عوارض صادرات معطوف می شود،امری که با مقایسه ای اجمالی میان تعیین تعرفه در کشورهایی همچون ترکیه و ایران،بصورت ملموسی قابل اثبات و احساس خواهد بود.

وی افزود:لازمه این امر،طراحی آمایش کارشناسی شده است از توانمندی ها،فرصت ها،ظرفیت ها و نقاط ضعف و نیازهای موجود جاری و ساری در صحنه اقتصادی کشور است و قطعا با دستیابی به چنین ساز و کاری،در تعیین قیمت تعرفه کالاهای وارداتی و عوارض صادرات منطقی تر و معقولانه تر از گذشته عمل خواهیم کرد.

تقوی عنوان کرد:در صورت حصول این امر،در مقابله و مبارزه با قاچاق نیز به توفیقات شایسته تری نائل می شویم و قطعا در چنین بستر و شرایطی،روند حل و فصل پرسشها اقتصادی با سرعت و شتاب فزاینده تری طی خواهد شد.

کارشناس اقتصادی گفت:به اعتقاد بنده،اصلاح و تثبیت قیمت تعرفه ها،توامان با یکدیگر از ضروریات خاص و مورد نیاز کشور محسوب می شود و هر آنچه جهت تحقق این امر تلاش بیشتری شود به تبع شاهد دستاوردهای اقتصادی سازنده تری نیز خواهیم بود.

تثبیت قیمت تعرفه ها،یکی از مولفه های تاثیرگذار در انسداد مسیرها و منافِذِ سوء استفاده به شمار می رود،امری که چندی پیش وزیر صنعت ،معدن و تجارت آن

وعده شریعتمداری محقق می شود؟

به نظر می سد،همین الزامات،ضروریات و اقتضائات باعث طرح وعده تثبیت تعرفه ها از سوی وزیر صنعت دولت دوازدهم شده است است.

اینکه این وعده چه زمانی و با چه کیفیتی محقق می شود،مستلزم گذر وقت خواهد بود ولی نباید از این توصیه ظریف نیز به سادگی گذشته که تنها مرجع تعیین قیمت تعرفه یا ثبیت آن،وزارتخانه مذکور نیست و در بعضی از حوزه ها همچون زراعت و کشاورزی،تصمیمات مرتبط با این امر،در حیطه اختیارات وزارت جهاد و کشاورزی است.

با چنین اوصافی،همگرایی و همسویی،اصلی ترین مولفه و پیش نیاز تحقق این وعده به شمار می رود،موضوعی که عزمی جدی،راسخ و فراگیر در کلیه سطوح تصمیم ساز و تصمیم گیر اقتصادی را می طلبد.

آیا وزیر صنعت با علم به این موضوع،وعده مذکور را مطرح نموده است؟آیا تصمیماتی جدی در سطوح کلان اقتصادی کشور اتخاذ شده است و تمامی دستگاه ها ملزم به پیروی و تمکین به آن شده است اند یا خواهند شد؟

تغییرات خلق الساعه،آفت اقتصاد کشور عزیزمان ایران ، تثبیت قیمت تعرفه ها،آرزو یا واقعیت ؟

قطعا پاسخ به سوالات مذکور با گذر هر چه زیاد زمان،مشخص و براق خواهد شد،اما در صورت مثبت بودن پاسخ ها به سوالات مطروحه ،قَطعِ بِه یقین،فصلی تازه در صفحات اقتصادی کشور گشوده خواهد شد که نتیجه آن به توسعه و شکوفایی هر چه زیاد اقتصادی منتهی خواهد شد.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: سرمایه گذاری | سرمایه گذار | کشاورزی | واردات | صادرات | اقتصاد | کشاورزی | وارداتی | اقتصادی | ایران | فعالیت

مطالب مرتبط
دیدگاه ها بدون دیدگاه

دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

پاسخ دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.