Admin
خالی شدن روستاها چه ضربه ای به اقتصاد کشور می زند؟ ، پدیده حاشیه نشینی چالش دولت دوازدهم
نظر دهید ۲۶ مرداد ۱۳۹۶

رشد حاشیه نشینی یا سکونت گاه‌های غیر رسمی از معضلاتی است که مهار،کنترل و مدیریت آن جز با به کار بستن تدابیر اقتصادی امکان پذیر نمی باشد.

خالی شدن روستاها چه ضربه ای به اقتصاد کشور می زند؟ ، پدیده حاشیه نشینی چالش دولت دوازدهم

به گزارش خبرنگار راه و شهرسازیگروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، پدیده حاشیه نشینی یا سکونت در مناطق غیر رسمی از جدی ترین مشکلاتی است که بصورت بالقوه مستعد ایجاد چالش هایی عدیده در بخش های اقتصادی،اجتماعی و بعضا فرهنگی کشور می باشد.

به واقع،یکی از مولفه های مهم و اساسی در ارتقا و اوج بردن ضریب مانایی یا همان دوام جمعیت به کیفیت اقتصادی مناطق،محلات و محدوده های جغرافیایی باز می گردد که سکنه از آن برخوردار هستند.

ندیم موحد پور،دانش آموخته رشته اقتصاد در گفت و گو با خبرنگار خبرنگار راه و شهرسازی، با اشاره به نقش تعیین کننده زیرساخت های رفاهی و اقتصادی در رشد و ارتقا و تقویت رضایتمندی از محدوده و محل سکونت افراد و گروه های اجتماعی،اظهار داشت:در نقطه مقابل،هر گونه ضعف احتمالی در این مقوله مهم و حائز اهمیت می تواند این دلدادگی و تعصب به محل سکونت را خدشه دار کند و در چنین بستر و شرایطی،میل به مهاجرت و تجربه محل زندگی و سکونت تازه جهت دست یافتن به امکانات و رفاه هر چه زیاد شدت یافتن خواهد شد.

خالی شدن روستاها چه ضربه ای به اقتصاد کشور می زند؟ ، پدیده حاشیه نشینی چالش دولت دوازدهم

وی افزود:این قاعده و اصل نانوشته،ریشه بسیاری از مهاجرت هاست که به ظهور و بروز و رشد سکونت های غیر مجاز و غیر رسمی منتهی خواهد شد.

کارشناس اقتصادی عنوان کرد:به واقع،خالی شدن روستاها،رشد و گسترش شهرها و محلات فاقد امکانات و زیر ساخت های رفاهی و اقتصادی مناسب و متعادل،نتیجه همین پدیده و عارضه جدی و ریشه ای می باشد.

محمد پور گفت:قطعا هیچ فرد،خانواده و یا گروهی علاقه مند به ترک زادگاه خویش نمی باشد،اما در فقر اقتصادی و زیر ساختی،استیصال و ناچاری ، راهی جز مهاجرت باقی نمی گذارد،مهاجرتی که هر لحظه ثمر بخش نیست و بعضا باعث عمیق تر شدن و وسیع تر شدن پرسشها و چالش های فرهنگی،اجتماعی و اقتصادی و حتی امنیتی می شود.

دانش آموخته رشته اقتصاد عنوان کرد:با یک تحقیق و بررسی میدانی این واقعیت ملموس و مُبَرهَن می شود که درد و معضل بخش قابل توجهی از مهاجران و متقاضیان سکونت در شهرها و محلات جدید، مشمول عارضه بیکاری می شود و انگیزه طیف کثیری از این طیف ها و گروه ها جهت مهاجرت با نشانه اشتغال و بهره گیری از وقت های شغلی افزون تر و متنوع تر انجام می پذیرد.

رشد حاشیه نشینی یا سکونت گاه‌های غیر رسمی از معضلاتی است که مهار،کنترل و مدیریت آن جز با به کار بستن تدابیر اقتصادی امکان پذیر نمی باشد.

وی افزود:تردیدی وجود ندارد جهت مقابله با مشکلاتِ سکونت گاه های غیر رسمی و مهار و کنترل قاطع و موثر مهاجرت از روستاها باید در برطرف معضل بیکاری تلاش فزاینده تری لحاظ شود و حصول توفیق در این عرصه به مثابه بازی دو سر بردی خواهد بود که علاوه بر تعدیل نارسایی های موجود در مناطق حاشیه نشین باعث متوقف شدن و کم کردن چشمگیر مهاجرت از مناطق روستایی نیز خواهد شد.

لزوم توسعه امکانات رفاهی در مناطق کم برخوردار

فریبا بان پرور،دانش آموخته رشته اقتصاد در گفت و گو با خبرنگار راه و شهرسازی،با اشاره به معضلات و پیامدهای متعدد و متکثر ناشی از کمبود امکانات در شهرهای کوچک عنوان کرد:بدون تردید فرد یا گروهی که در سودای برخورداری از امکانات و معیشت هر چه مطلوب تر، زادگاه و شهر و محله خود را ترک می کند، شانس اقبال و بخت خود را در معرض آزمایش و تقدیر می سپارد و شکست در چنین مرحله ای می تواند شرایط را جهت افراد و گروه های مهاجر به مراتب بغرنج تر از گذشته نماید.

وی افزود:قطعا در چنین شرایطی،تمامی افراد و گروه ها قادر به حفظ نفس،سلامت و حرکت در مسیر شایسته و صحیح نخواهند بود و امکان بروز لغزش در چنین شرایطی،بیش از پیش شدت یافتن خواهد شد.

بان پرور گفت:یکی از راهکارهای جلوگیری از بروز چنین ناهنجاری ها و نارسایی هایی به رشد و توسعه شهرهای جدید و تازه شکل گرفته معطوف می شود و قطعا هر آنچه در ارتقای رفاهی،اقتصادی و زیرساختی چنین مناطقی تلاش شود شاهد اصلاح اوضاع جامعه در ابعاد متفاوت خواهیم بود.

دانش آموخته رشته اقتصاد عنوان کرد:در چنین شرایطی امیدآن می رود،دولت دوازدهم،انرژی،اعتبارات و امکانات هر چه بیشتری را متوجه مناطق محروم و کم برخوردار نماید و می طلبد این اولویت در صدر برنامه ها و اهداف قوه مجریه قرار گیرد.

وی در خاتمه یادآور شد:البته تدابیری در این ارتباط،در طول سالیان اخیر(بخصوص در حوزه زیاد کردن اعتبارات روستاهای کم برخوردار) اجرایی و عملیاتی شده،که انتظار می رود این امر خطیر با عزم و همت مضاعف پیگیری شود و قطعا از نتیجه های و دستاوردهای آن،کلیت جامعه بهره مند خواهند شد.

خالی شدن روستاها چه ضربه ای به اقتصاد کشور می زند؟ ، پدیده حاشیه نشینی چالش دولت دوازدهم

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: مناطق محروم | سکونت گاه | شهرسازی | مهاجرت | اقتصاد | امکانات | اقتصادی | مهاجرت

مطالب مرتبط
دیدگاه ها بدون دیدگاه

دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

پاسخ دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.