Admin
سقوط جنگنده روسیه توسط ترکیه/ واکنش پوتین: از پشت ضربه خوردیم
نظر دهید ۳ آذر ۱۳۹۴

ترکیه یک هواپیمای جنگی روسیه را سرنگون کرد.

به نقل از شبکه الجزیره، جنگنده های اف ۱۶ ارتش ترکیه، یک هواپیمای جنگی ارتش روسیه را سرنگون کرده است. منابع ترکیه ای دلیل سرنگونی این هواپیمای روسیه را تجاوز آن به حریم هوایی ترکیه اعلام کرده اند. این هواپیمای روسی در مرز ترکیه و سوریه سرنگون شده است.

 

 

پوتین با اشاره به اینکه که هواپیماهای ما به هیچ وجه تهدیدی برای ترکیه نبودند گفت: جنگنده سوخو ۲۴ این کشور در حریم هوایی سوریه بوده و توسط موشک هوا به هوای جنگنده اف ۱۶ ترکیه ساقط شده است.

وی ادامه داد؛ جنگنده ما ۴ کیلومتر با مرز ترکیه فاصله داشته و در خاک سوریه سقوط کرده است.

پوتین همچنین گفت که ترکیه در این قضیه به گونه‌ای رفتار می‌کند که گویا جنگنده روسیه توسط خود روس‌ها ساقط شده است.

شبکه خبری روسی ‘راشاتودی’ در یک خبری فوری تصاویری از کشته شدن یکی از خلبانان روسی منتشر کرد. در این تصاویر شورشیان مسلح جسد خونین خلبان روسی را محاصره کرده اند. راشاتودی این ویدیو را به عنوان ‘ویدیوی ادعایی’ که صحت آن هنوز تائید نشده، توصیف کرده است.

تلویزیون روسی گزارش داد در این تصاویر افراد مسلح اطراف خلبانی که گفته می شود یکی از دو خلبان جنگنده ساقط شده روسی توسط ترکیه است، ایستاده اند. راشاتودی گزارش داد که این خلبان بدون حرکت و درحالیکه صورت وی پوشیده از خون است توسط افراد مسلحی احاطه شده است که خوشحالی می کنند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز با انتشار این خبر، نوشت: صدایی روی زمینه فیلم شنیده می شود که می گوید «خلبان روسی» و فردی دیگر می گوید «لشکر دهم، خلبان روسی را دستگیر کرد…»

همچنین به گزارش شبکه تلویزیونی روسیا الیوم منابع مخالفان سوریه از کشته شدن دو خلبان جنگنده سرنگون شده روسی پس از درگیری با افراد مسلح مخالف خبر دادند. به گفته این منابع، دو خلبان روسی مقاومت کردند و با افراد مسلح درگیر شدند که هر دو آنها در درگیریها کشته شدند.

سازمان ملل به سقوط جنگنده روسیه واکنش نشان داد. سخنگوی این سازمان در ژنو هشدار داد، سرنگونی جنگنده سوخو ۲۴ روسیه در سوریه در نزدیکی مرز با ترکیه می‌تواند شرایط جنگ علیه تروریسم در سوریه را پیچیده‌تر کند.
وزارت خارجه انگلیس در واکنش به سقوط سوخو ۲۴ اعلام کرد: «واضح است که این یک اتفاق بسیار جدی است اما تا زمانی که ما اطلاعات و جزئیات دقیق‌تری درباره حقایق این موضوع نیابیم، اظهارنظر در این باره غیرعاقلانه خواهد بود».
سفیر ترکیه در آمریکا هم در اظهاراتی در واکنش به سرنگونی سوخو ۲۴ در ادبیاتی تهدیدآمیز خطاب به مسکو گفت که «روسیه صبر ترکیه را نیازماید».
یک مقام آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفت که نیروهای آمریکایی هیچ دخالتی در ساقط کردن هواپیمای سوخو ۲۴ نداشتند.

مطالب مرتبط
دیدگاه ها بدون دیدگاه

دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

پاسخ دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.