Admin
متن کامل گزارش آمانو درباره فعالیت‌های هسته‌ای گذشته و حال ایران
, نظر دهید ۱۲ آذر ۱۳۹۴

به نقل از پایگاه “مؤسسه علوم و امنیت بین المللی”، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی چهارشنبه شب گزارش نهایی خود را درباره ارزیابی مسائل گذشته و حال ایران به ۳۵ عضو شورای حکام ارائه کرد. قرار است نشست نهایی آژانس برای بررسی و تصمیم گیری نهایی در خصوص فعالیت های گذشته ایران، ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) برگزار شود

متن کامل گزارش آمانو به شرح زیر است:

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی
GOV/2015/68
۲ دسامبر ۲۰۱۵ میلادی
ارزیابی نهائی درخصوص مسائل باقیمانده گذشته و حال پیرامون
برنامه هسته ای ایران

A. مقدمه

۱٫ این گزارش مدیرکل، به شورای حکام، همسو با نقشه راه برای روشن سازی مسائل گذشته و حال مرتبط با برنامه هسته ای ایران (نقشه راه) ، شامل ارزیابی نهایی تمامی مسائل باقیمانده گذشته و حال، همانگونه که در گزارش مدیرکل در نوامبر سال ۲۰۱۱ میلادی آمده است، می باشد (GOV/2011/65). این ارزیابی بر اساس تمامی اطلاعات مرتبط با پادمان در دسترس آژانس، شامل اطلاعات ناشی از اجرای موافقتنامه پادمان در ایران ، چارچوب همکاری ، شامل نقشه راه، و برنامه اقدام مشترک (JPA) می باشد.

 A.1  نگرانی های آژانس

۲٫ از سال ۲۰۰۱ به بعد، آژانس به تدریج در مورد احتمال وجود فعالیتهای افشا نشده هسته ای مرتبط با سازمانهای نظامی، شامل فعالیتهای مرتبط با توسعه یک کلاهک هسته ای برای یک موشک نگران شد. گزارش های مدیرکل موضوعات باقیمانده مرتبط با ابعاد محتمل نظامی برنامه هسته ای ایران را مشخص کرد و خواستار اقداماتی از سوی ایران برای حل و فصل آنها شد. ضمیمه ۲۰۱۱ شامل تجزیه و تحلیل مشروح اطلاعاتی می باشد که بعداً در اختیار آژانس قرار گرفت. این اطلاعات نشان داد که ایران فعالیت هایی در ارتباط با توسعه یک وسیله انفجاری هسته ای انجام داده بود. این اطلاعات همچنین نشان داد که پیش از پایان سال ۲۰۰۳، این فعالیتها بر اساس یک برنامه ساختاری و اینکه برخی از فعالیتها ممکن است هنوز ادامه داشته باشد تحقق یافته است.
۳٫ اطلاعات متقن و ارایه شده در آن ضمیمه از منابع گسترده و مستقل، شامل تلاشهای خود آژانس و تعدادی از کشورهای عضو، شامل خود ایران ارایه گردیده است. این (اطلاعات) از نظر محتوای فنی، افراد و سازمانهای درگیر و چهارچوب زمانبندی ها مطابقت داشت. بر اساس این ملاحظات، و در پرتوی دانش عمومی آژانس از برنامه هسته ای ایران و تکامل تاریخی آن، آژانس، اطلاعات مندرج در ضمیمه را در مجموع معتبر یافت.

۴٫ آژانس درخواست کرد که ایران بدون تاخیر، بطور محتوایی با آژانس بمنظور ارایه روشنگری در خصوص ابعاد احتمالاً نظامی برنامه هسته ای خود همانطوریکه در ضمیمه ۲۰۱۱ مشخص شده تشریک مساعی نماید.

۲٫Aقطعنامه های گذشته شورای حکام و شورای امنیت

۵٫شورای امنیت سازمان ملل تایید کرده گامهای خواسته شده از سوی شورای حکام در قطعنامه هایش برای ایران، الزام آور است. بین سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰، شش قطعنامه شورای امنیت تحت فصل هفت منشور سازمان ملل به تصویب رسید که بر اساس مفاد آن قطعنامه ها الزام آور هستند.
۶٫  بطورمشخص، شورای امنیت در قطعنامه ژوئن ۲۰۱۰ (۱۹۲۹) بر وظایف ایران، ازجمله، همکاری کامل با آژانس در خصوص تمامی موضوعات باقیمانده، خصوصاً موضوعات منجر به نگرانی درباره ابعاد محتمل نظامی برنامه هسته ای ایران، شامل ارائه دسترسی بدون تاخیر به تمامی سایتها، افراد و اسناد مورد درخواست آژانس مجدداً تایید کرد.
۷٫ متعاقب ارائه گزارش مدیرکل در نوامبر ۲۰۱۱، شورای حکام، در قطعنامه نوامبر ۲۰۱۱ (GOV/2011/69)
، تاکید کرد ضروری است ایران و آژانس گفتگوی خود را با هدف حل و فصل فوری تمامی موضوعات باقیمانده ، شامل موضوعاتی که منجر به نگرانیها در مورد ابعاد احتمالاً نظامی برنامه هسته ای ایران شده است، به منظور ارائه روشن سازی ها در خصوص آن موضوعات تشدید کنند.
۸٫علاوه بر گزارش مدیرکل در اوت ۲۰۱۲ (GOV/2012/37)، شورای حکام، در قطعنامه اش در سپتامبر ۲۰۱۲(GOV/2012/50)، از جمله، تصمیم گرفت که درخواستهای همکاری آژانس از ایران با هدف حل و فصل تمامی موضوعات باقیمانده ضروری و فوری است تا بدینوسیله اعتماد بین المللی نسبت به ماهیت کاملاً صلح آمیز برنامه هسته ای ایران اعاده شود.

تلاشها برای بررسی نگرانیهای آژانس از نوامبر ۲۰۱۱

B.1.  رویکرد ساختاری

مطالب مرتبط
دیدگاه ها بدون دیدگاه

دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

پاسخ دهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.